Про це сказав директор Центру досліджень визвольного руху та Національного музею-меморіалу пам’яті жертв окупаційних режимів „Тюрма на Лонцького” історик Руслан Забілий під час прес-конференції сьогодні.

Руслан Забілий розповів, що чорні копачі, які минулої осені знайшли у Лапаївському лісі бідон з архівами УПА, самі вийшли на контакт з ним для визначення вартості документів.

«Вони уявили, що це знахідка століття, я зустрічався з ними і пояснював, що цей архів не має колекційної та матеріальної вартості, але він дуже важливий для істориків суто з наукової точки зору – визначити, хто формував архів, з яких регіонів документи, навіть до фактури паперу. Якщо вони хочуть щось заробити, то я пропонував їм підготувати документи до друку, але вони не погодились. Я вважаю це злочином, перш за все з морально-етичної сторони», – сказав Руслан Забілий.

В архіві, за словами Руслана Забілого, 3,5 тисячі аркушів, документи переважно 1949 року, є кілька з 1948 та 1950-51 років, інформаційні та пропагандистські звіти з Житомирщини, усієї Західної України, Хмельницької області, Донбасу та Запоріжжя, більша частина з них відомі і про дубльовані, зокрема, накази Романа Шухевича, але є такі, що досі були невідомими.

«Серед цих документів є список загиблих на 167 сторінках, що має велику цінність, перш за все для тих, чиї діди та прадіди зникли безвісти, яких не можна ідентифікувати. Якщо ці документи не зберігати належним чином і не від реставрувати, то вони будуть знищені за рік-два. Чорні копачі не мають можливості цього зробити, адже реставрація одного аркушу коштує 25-35 гривень», – додав Руслан Забілий.

Відповідаючи на питання чому чорних копачів не було затримано як тільки стало відомо про архів, історик зазначив, що у цій справі немає складу злочину згідно з українським законодавством, копачі можуть у будь-який момент сказати, що знайшли архів у себе на городі.
Депутат Львівської обласної ради. директор КП ЛОР „Доля” Святослав Шеремета сказав, що вже звернувся із депутатськими зверненнями до голови Львівської обласної державної адміністрації Михайла Цимбалюка, до начальника Головного управління УМВС України у Львівській області Богдана Щура та до начальника Управління СБУ у Львівській області Юрія Кіцули з проханням допомогти у поверненні архіву та сприяти його доступності для науковців.

ІА "Вголос": НОВИНИ