Рано чи пізно АТО на Сході закінчиться і українське суспільство отримає нову довготривалу проблему

Майже 6.5 мільйонів українців (якщо вірити статистиці) двадцять три роки виховувались на міфі, що вони "порожняк не гонят" 

та годують решта 40 мільйонів спів-громадян, за декілька місяців 2014 року отримали цілий букет нових про кровожерних "бЕндерівців", "правесєків", "бандерлогів" і інших міфічних істот як сплять і бачать як вирізати усіх до одного працелюбних мирних лугандонськіх шахтарів і т.п.

Міфі, міфі і ще раз міфи. Один з ключових про те що "Донбас не чують". Ще і як чують. Більше того, ще у 2011 лише по року їх самого яскравого представника при владі у Києві, навіть отримали подяку від вдячних спів-громадян


Але це все міфи, а ще є "статистика". Як вчив мене у студентські часи професор Федір Заставний - "Є брехня, є велика брехня, а є статистика". 

Скільки їх? Отже почати треба з того що мешканців Донецької і Луганської областей вже давно не 6,5 мільйонів, а значно менше і тут справа не у високому рівні життя чи феноменальній медицині, а лише у Державному реєстрі виборців у якому кількість мешканців усіх регіонів України щороку з 2010 року зменшувалась, а от у Луганській і Донецькій областях залишалась незмінною. Отже після встановлення мирного життя на Сході, як у у всій Україні слід провести Всеукраїнський перепис населення, який всупереч рекомендаціям ООН було перенесено на 5 років, аж до 2016 року (нагадаю що чергові перевибори Януковича мали би відбутись у 2015 році) і встановити правдиву соціально-економічну, етнонаціональну та релігійну картину регіону.

Зруйнована інфраструктура. Після завершення АТО постане і питання відбудови мостів підірваних терористами, залізничних переїздів. шкіл, садочків, лікарень та житла на нині ще окупованій російськими терористами та їх місцевими помічниками територіях. Нагадаю, що поки 4 роки "не чули Донбас" понад 40% капітальних інвестицій держави йшли саме у дві східні області! Доходило у регіон звичайно далеко не все, особливо по об'єктах безславного футбольного Євро-2012, але більшість гостей міста троянд - Донецька із приємністю пересувались відремонтованими дорогами із якісним покриттям. Тобто українці, які пережили 4 роки окупації своєї землі донецькою сараною, знову будуть ділитись із "глухими" братами на сході держави.

МВС повідомило про зраду 17 тисяч міліціонерів у двох областях. Ми далі їм платимо із власної кишені зарплатню? Ми знайшли для них заміну? Ми розуміємо якими силами будемо забезпечувати правопорядок у повоєнний час?

Державні шахти. Це тема достойна не те що блогу, а цілої наукової розвідки рівня докторської роботи. Що Київ, що представники маріонеткових ЛНР та ДНР лякають шахтарів збиткових державних шахт їх закриттям у разі підтримки чи то сепаратистів чи соборників, а саме цікаво що обидві сторони мають рацію! За будь-якого розвитку подій Україна чи самопроголошені неонацистські режими ДНР-ЛНР не можуть далі дотувати моральнозастарілі і небезпечні виробництва! у абсолютних цифрах це 13 млрд. гривень тільки у 2014 році! Обидві сторони у разі умовної перемоги прийдуть до необхідності реструкторизації та приватизації усього сегменту державних шахт у регіоні.

Децентралізація. Неодноразово писав про своє негативне ставлення до сліпого копіювання вдалого для Польщі, але неактуального для України у сучасних геополітичних умовах досвіду регіонального самоврядування на обласному рівні! Якщо коротко то нам пропонують у кожній області мати систему організації влади, яка зараз у Конституції України закріплена лише за Автономною Республікою Крим! До чого це призвело у лютому 2014 року у Криму усі ще надто добре пам'ятають, отже у чергову повторюсь, що варто відмовитись від будь-якого напрямку регіоналізації на рівні областей, а спрямувати зусилля на підтримку місцевого самоврядування та розвитку регіонів на рівні районів міських агломерацій. За жодних обставин не можна йти на зміни у Конституцію України, але негайно слід міняти фундаментальні закони, які регламентують організацію державного управління та забезпечують місцеве самоврядування та його реальну самостійність.

Новітні ветерани. Після завершення АТО постане як питання підтримки українських силовиків які потребуватимуть реабілітації після участі у бойових діях так і виявлення та облік людей які зрадили присязі чи більше того взяли до рук зброю і повернули її проти українців. Проблема буде не лише у площині соціальних доплат, лікування чи достойного вшанування пам'яті загиблих, а у тому, що залишаться розчаровані, ображені, озлоблені люди які постійно намагатимуться самоствердитись та самореалізуватись у нових реаліях. 

Політичні перспективи. У разі проведення дочасних парламентських та місцевих виборів у східних областях дві домінуючи до 2014 року політичні сили - Партія Регіонів та Комуністична партія України, можуть або зникнути з політичної карти України, або мікровати під виглядом "нових" проектів, але головне перспективи можуть отримати нові, відверто сепаратистські політичні проекти, які дуже швидко за "кримською" схемою можуть зорганізувати нові "республіки" та "референдуму".

"Нові" кордони областей. Відповідно до ст. 133 розділу «Територіальний устрій України» систему адміністративно-територіального устрою України складають: Автономна Республіка Крим, області, райони, міста, райони в містах, селища і села. В межах чинного законодавства із урахуванням положень п.13 ч.1 ст.92 КУ за якою територіальний устрій України визначається законами України, при необхідності парламент може визначити нові межі Донецької та Луганської області. Для чого? Для того, аби мінімізувати вплив сепаратиськіх ідей територіями які зараз є у зоні АТО, до меж районів які зараз тимчасово не контролюються українською владою. 

Як один з варіантів це визнати пропозиції консультативного опитування 11 травня про приєднання до Дніпропетровської області західних районів Донецької області. Ідея не нова. У 90-х роках як варіант посилення адміністративного впливу на периферійні території пропонував професор Мирослав Дністрянський. За такого кроку Донецька область позбулась би узбережжя Азовського моря із Маріуполем та західних районів, що межують із Дніпропетровщиною, а Луганська область північних слобожанських районів. Тут можуть бути як плюси пов'язані із локалізацією джерела сепаратизму так і мінуси у вигляді нових фантомів "збирання земель".

Резюмуючи Донбас зараз перетворився для України на валізу без ручки, яку викинути шкода, а нести важко

ІА "Вголос": НОВИНИ