«Це поки що невеликий знак утрати стабільності в найближчому оточенні президента Росії Володимира Путіна, - розповів московський політолог у «Речі Посполитій» Андрій Піонтковський. - Наслідком відставки будуть основні кадрові зміни. З Якуніним були пов'язані тисячі, якщо не десятки тисяч підприємців і державних службовців різних рівнів. З його відходом вони багато втратять».
У свою чергу, російський політолог Гліб Павловський вважає, що це навпаки «радикальна зміна, сигнал дуже високої нестабільності на вершині».
Президент мав звільнити одного зі своїх найближчих і найстаріших друзів, главу російських залізниць Володимира Якуніна. Інженер за освітою зі спеціалізацією в «розробці і використанні балістичних ракет», але офіційно признаний лише капітаном КДБ. Чи не тому російські інтернет-ресурси не поспішають звільняти остаточно Якуніна, цитуючи Путіна, який нібито не ставить крапку у питанні відставки Якуніна, наголошуючи, що останній у відпустці і питання його керівництва залізницею ще остаточно не вирішене.
У 2013 році «Le Monde» (щоденна французька газета) назвала Якуніна «близьким другом президента». У березні 2014 року президент ВАТ «Російської залізниці» був занесений в чорний список США та Австралії, але не Євросоюзу. Раніше ходили чутки про відставку глави залізниць, але експерти вважали, що «Путін не усуне його за принципом - поки він є покритий санкціями».
Це явна ознака нестійкості «найближчого кола друзів президента». Серед кандидатів згадуються тільки голови «державних монополій», зокрема Ігор Сечин («Роснефть») і Олексій Міллер («Газпром»). Кремль починає вимагати від своїх менеджерів, щоб добре управляли своїм бізнесом та фірмами. Проте, зважаючи на санкції та складну економічну ситуацію в Росії, керівники навряд чи зможуть працювати ефективно.
Всі три компанії зазнали величезних втрат в останні два роки. «Газпром», наприклад, не в змозі завершити проект трубопроводу до Туреччини, але вже видав йому багато грошей. Нині покійний лідер опозиції Борис Нємцов звинувачував Ігоря Сечина у краху рубля наприкінці 2014 року. Концерн «Роснефть» мав масово конвертувати рублеві позики доручені на розсуд Президента на долари і євро, щоб погасити розстрочку Західних кредитів.
Крім того, всі три голови корпорацій посміли публічно посваритися з Президентом Росії. У січні Путін наказав головам 62 держкомпаній публічно розкрити свої доходи. Виконувати наказ відмовилися тільки троє: Якунін, Сечин і Міллер.
Сам Якунін став «символом корупції» нинішньої команди. Опозиціонер Олексій Навальний провів ретельне розслідування і довів, що РЖД оповилися мережею компаній, зареєстрованих у податкових колах і які належать Якуніну та його синам. Формально Володимиру Якуніну запропонували стати сенатором Калінінградської області. Вибори сенатора відбудуться 13 вересня, а вже наступного дня заплановано засідання Ради директорів РЖД. Сам Якунін, як пише www.forbes.ru, впевнено заявляє, що піде із залізниці. Втім, час покаже, наскільки найближче оточення Путіна відмежується, а може, і не тільки, від свого президента.
Вікторія Боруцька, спеціально для «Вголосу»
ІА "Вголос": НОВИНИ