Вибір типу акумулятора
Джерелами живлення для ДБЖ є такі типи батарей: свинцево-кислотні з клапанним регулюванням (VRLA) АГМ або гелеві, літій-іонні (Li-Ion) та літій-залізо-фосфатні (LiFePO4).
Їхні особливості:
- АГМ – підходять для буферної роботи: тривалої готовності до збою, коли потрібно буде ненадовго забезпечити автономне живлення. АГМ-батареї мають термін служби до 10 років, низький саморозряд, відсутність ефекту пам'яті.
- Гелеві – менше підходять для буферного режиму, проте забезпечують переваги у разі частих та тривалих вимкнень.
- Літій-іонні – компактні, забезпечують високу щільність енергії, стійкі до розрядки, швидко заряджаються та довго служать, проте чутливі до температурного режиму, а при перевантаженні здатні загорятися, тому підходять для ДБЖ з високоякісним контролером живлення.
- Літій-залізо-фосфатні акумулятори для ДБЖ довговічні, стабільні, швидко заряджаються, нечутливі до перевантаження та перезаряду, підтримують стабільну напругу майже до повного розряду. Загалом це вдосконалений варіант літій-іонних батарей.
Вибір місткості
Що вища місткість батареї, то більший час автономної роботи вона здатна забезпечити. Нерідко споживачі хочуть збільшити місткість акумулятора порівняно з тим, що був встановлений виробником. Однак потрібно враховувати, що у разі недостатній потужності ДБЖ акумулятор високої місткості буде заряджатися занадто довго й не зможе забезпечити потрібну зарядну напругу. Крім того, є обмеження за габаритами: велика місткість означає більший розмір, тому батарея може не поміститися в корпус або стійку.
Якщо споживач хоче придбати акумулятор меншої потужності, наприклад, обмежений час заряду через графіки відключення світла, її також не слід зменшувати критично. Фахівці рекомендують у подібних випадках вибирати потужність лише на 20-30% менше від початкової, інакше акумулятор піддаватиметься надмірним навантаженням і постійно перегріватиметься.
Як розрахувати місткість акумулятора
Спочатку слід розрахувати потужність навантаження, яка являє собою суму потужності устаткування, що підключатиметься. Потужність електроприладу можна визначити за маркуванням на ньому, подивитися в технічному паспорті або скористатися спеціальними таблицями.
Розраховують місткість за такою формулою:
Місткість = (сума потужності обладнання у ватах * час автономної роботи в годинах) розділити на (внутрішню напругу акумуляторної батареї у вольтах * ККД).
ККД зазвичай приймають за 08 або 09 (80% або 90%).
Внутрішня напруга акумулятора становить 12 Вт.
Конфігурація батарей
Конфігурація батарей визначає, як в акумуляторі під’єднані батареї для забезпечення потрібної напруги та місткості.
Параметри конфігурації:
- Послідовне з'єднання збільшує напругу: дві батареї по 12 місткістю 50 Ач, з'єднані послідовно, забезпечують 24 В і 50 Ач.
- Паралельне з'єднання збільшує місткість: дві батареї 12 В місткістю 50 Ач забезпечать загальну місткість 100 Ач.
Габарити та сумісність із системою заряджання ДБЖ
Переконайтеся, що вибраний акумулятор поміщається в корпус ДБЖ, якщо він внутрішній або підходить для стійки, якщо зовнішній. Перевірте його сумісність із системою заряджання ДБЖ, оскільки деякі моделі вирізняються особливими вимогами до заряджання.
ІА "Вголос": НОВИНИ