Про це йдеться в огляді Центру розвитку Вищої школи економіки, пише «slon.ru».
 

Подібний сценарій реалізується при песимістичному сценарії «50», тобто при ціні бареля нафти Urals До $50. Реальний ВВП при такому варіанті знизиться на 6,5% в 2015 році. Інфляція прискориться з очікуваних економістами в цьому році 10% до 15% в наступному. Середня зарплата з поправкою на інфляцію впаде до 2017 року на 15-20%, повернувшись до рівня 2010 року.

У більш оптимістичному сценарії «70» реальний ВВП країни скоротиться на 3,6% в 2015-му і на 7% - за три найближчі роки. Споживчі ціни в наступному році зростуть на ті ж 10%, що і в нинішньому. До 2017 року інфляція сповільниться удвічі, до 5%. Реальна зарплата за трилітки втратить 10%.

У грудні нафта коштувала близько $60. При її збереженні на цьому рівні в 2015 році в економіці можна очікувати рецесії на 3%, заявив 25 грудня міністр економічного розвитку Олексій Улюкаєв, на слова якого посилається «Інтерфакс».

«Ми вважаємо, що нинішня криза, яка тільки починає розвертатися, криза кардинально відрізняється від двох попередніх [в 1998 і 2009 роках]», - йдеться в тексті огляду Центру розвитку ВШЕ.

У 1998 році, пишуть економісти, Росії вдалося швидко вирішити проблему високого дефіциту бюджету і наростити експорт за рахунок девальвації рубля. У кризу 2008-2009 років від обстановки в економіці країни мало що залежало, і вона завершилася завдяки діям інших країн, вважають автори прогнозу. Крім того, нинішнє падіння цін на нафту буде не короткостроковим, як у ті роки, а позначить «завершення 40-річної віхи монополізму ОПЕК на світовому ринку нафти» у зв'язку зі сланцевої революцією в США, говориться в тексті.

«Період низьких цін на нафту дає і шанс для природної адаптації структури економіки, поступового позбавлення від ефекту ресурсного прокляття», - пишуть автори.

Для подолання кризи Росії потрібно перейти від «від державно-монополістичного капіталізму в бік конкурентної ринкової економіки», роблять висновок експерти Центру розвитку.

У 2015 році ВВП Росії скоротиться на 0,8% при $ 80 за барель, вважають в Мінекономрозвитку Росії. У Центробанку допускають більш глибокий спад на 4,5-4,7% при середній ціні на нафту в $ 60. Росія знаходиться напередодні «повноцінного економічної кризи» з можливою рецесією від 2% і більше в залежності від вартості енергоносіїв на світових ринках, заявив 22 грудня екс-міністр фінансів Росії Олексій Кудрін.

Нагадаємо, через кризу Росія також зменшить видобуток нафти.

ІА "Вголос": НОВИНИ