Корабель попрямував на південь, пройшов через протоку Босфор і повернув у бік східного Середземномор'я. Потім він зник.

Судновий транспондер , який зазвичай автоматично відправляє сигнали іншим судам і портовим інспекторам вздовж судноплавних ліній, загадково замовк 9 січня, як тільки корабель обігнув Туреччину і попрямував у відкрите море. Протягом двох місяців не було видно ні сліду корабля, поки він не виявився в середині березня в південно-східному Середземномор'ї.

Зникнення корабля пройшло по тій ж моделі, як і зникнення інших вантажних суден, що вийшли з цього чорноморського порту - відомого джерела поставок озброєнь - за останній рік. Нещодавно така поведінка привернула увагу слідчих , що відстежують потік озброєнь і припасів учасникам боїв у Сирії, які ведуться вже два з половиною роки.

«Західні уряди давно знали, що Росія надає підтримку уряду президента Башара Асада, в тому числі поставляючи важкі озброєння , які застосовуються в битвах з силами опозиції. Але західні розвідки і незалежні експерти стверджують, що істотна частка допомоги, схоже, надходить на комерційних суднах, що змушує аналітиків придивитися уважніше до цього військового порту часів холодної війни і його давньої історії озброєння російських союзників і деяких найбільш репресивних режимів», - зазначає Джоби Воррік .

Нове дослідження незалежних фахівців описує великий обсяг вантажів , що надійшли за останні роки з українського порту Октябрськ, який розташований на узбережжі Чорного моря трохи вище Одеси, в головні сирійські порти Середземномор'я. Десятки кораблів - від невеликих суден з сирійськими і ліванськими прапорами до монстрів розміром з танкер та давньою історією поставок військових вантажів - здійснюють рейси.

Доповідь, підготовлена C4ADS, вашингтонською некомерційною організацією, пов'язала деякі з цих судів з мережею підприємців і компаній, що мають відношення до високопоставлених урядовцям в Росії та Україні. Перерви в трансляції даних транспондерів - відносно недавній феномен, що співпадає з міжнародною критикою на адресу Росії за допомогу своєму давньому союзнику, Сирії, незважаючи на жорстоке придушення урядом цивільного населення.

Автори доповіді визнають відсутність декларацій суднового вантажу або супутникових знімків, які доводять, що судна везли зброю. Але вони зазначають , що такі ж перерви були зафіксовані в 2012 році, коли Ocean Fortune і інші кораблі поставляли важкі озброєння венесуельському диктатору Уго Чавесу, який помер у березні.

«Ці розбіжності, разом з історією перевезень озброєнь від особи російського уряду, роблять ці рейси підозрілими», - сказав Фарлі Мескіт , операційний директор організації.

Kaalbye Group, українська компанія, якій належить Ocean Fortune, визнала в електронному листі, що один з її кораблів, Ocean Voyage, торік ходив до Сирії для доставки «вантажу подвійного призначення», що дозволено за правилами Міжнародної морської організації (IMO) . Компанія стверджувала при цьому, що жоден з її кораблів більше не заходив у порти Сирії. IMO обмежує поставки «небезпечних товарів», під якими передбачає вибухонебезпечні та легкозаймисті речовини, але не забороняє прямо транспортування зброї, говориться в статті.

Що стосується тривалих перерв у роботі транспондерів, компанія відзначила, що відключення електронних сигналів кораблів суперечить принципам безпечної навігації і «тому порушує вимоги політики нашої компанії».

Такі пояснення не знімають підозр американських чиновників, які стверджують, що серія задокументованих поставок зброї не відповідає тому потоку російського і східноєвропейського обладнання, який надійшло до Сирії за останні місяці. Республіканець Майк Роджерс, голова комітету з розвідки Палати представників американського Конгресу  публічно звинуватив Росію в тому, що вона «вливає зброю до Сирії, не замислюючись про завтрашній день».

«Росія десятиліттями була досвідченим постачальником зброї по всьому світу, і режим Асада явно поповнює свої запаси, - сказав в інтерв'ю Роджерс. - Якщо корабель відомого постачальника зброї залишає порт і відключає транспондер, у ФБР ми вважаємо це знаком».

Джерело: Inopressa

ІА "Вголос": НОВИНИ