У своєму мікроблозі в Twitter вона дуже емоційно відреагувала на цю подію: «Позитивний результат! У нас є угода! Щаслива :)))».

Факт укладення договору також підтвердила ще один активний учасник переговорів - верховний представник Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Кетрін Ештон. «Ці переговори завершені. Текст договору парафували міністри обох країн», - повідомляє вона також у Twitter.

Досягнення угоди надзвичайне важливе для Сербії, адже європейська влада обіцяє Бєлграду у разі вирішення косовського питання почати обговорення умов його вступу в ЄС.

У зв'язку з цим сторони не раз поверталися до наболілого питання. Так, ще 4 квітня прем'єр-міністр Сербії Івіца Дачич і його косовський колега Хашим Тачі не змогли досягти згоди з питання сербських муніципалітетів на території Косово в ході 14-годинних переговорів у Брюсселі. Сторони так і не могли вирішити, які будуть повноваження, що отримуються сербами в Косово.

Як очікується, 22 квітня 2013 р. Єврокомісія виступить з офіційною рекомендацією до Євросоюзу почати переговори про прийом Сербії до складу блоку.

Зазначимо, уряд Сербії відхилив 8 квітня 2013 р. запропонований Європейським союзом план нормалізації відносин з Косово. Про це повідомив прем'єр-міністр Сербії Івіца Дачич. За його словами, уряд не може погодитися з принципами, які йому запропонували в Брюсселі в усній формі, оскільки вони «не гарантують повної безпеки і захисту прав людини сербського народу в Косово». При цьому він додав, що переговори про налагодження відносин з Косово необхідно продовжити, адже вирішення проблеми потрібно знайти щонайшвидше.

Після цього Ештон закликала Сербію змінити своє рішення про відмову від компромісу з Приштіною по Косово. «Я вважаю, що всі необхідні умови для компромісного рішення по Північному Косово були дотримані. Я жалкую про рішення сербського уряду відкинути угоду і закликаю Бєлград зробити останню спробу досягти угоди для блага їх власного народу», - сказала Ештон. Вона також відзначила, що неконструктивна позиція Сербії з косовської проблеми може перешкодити прийому цієї країни в ЄС.

Нагадаємо, що Косово, що вийшло з складу Сербії в 2008 р., державою визнали країни Євросоюзу і США, які брали участь у війні проти Сербії. Росія і Китай - ключові члени Ради Безпеки ООН - засудили таку політику, спрямовану на силове вирішення етнічних конфліктів, підтримку кримінальних угрупувань косовських албанців і посилення сепаратизму в світі.

Джерело: РБК-Україна

ІА "Вголос": НОВИНИ