Через затяжну зиму і холодну весну сезон збору ягід трохи запізнився. Але фермери Львівщини налаштовані оптимістично. “Вголос” поспілкувався із власниками господарств та розпитав про врожай і ціни на ягоди.
“Малиновий рай”
Одне з найперших фермерських ягідних господарств Львівщини “Малиновий рай”розташоване у селі Гряда, колишнього Жовківського району. Його власник, Зиновій Шалай займається вирощуванням малини
“Моє господарство скромненьке, десь 30 соток. Колись обробляли малину разом з дружиною. Але два роки тому овдовів, то тепер пораюсь сам. І попри вік (75 років), даю собі раду з роботою”, - каже пан Зиновій.Справу розпочинав у дев’яностих. Тоді лише поодинокі господарі почали саджати елітні сорти малини у своїх садах. Решта - ходили по ягоди до лісу.
“Перші гілочки привіз із Польщі, з міста Замосць. У ті роки я там “човникував” ( “човник” - у 90-х торговець - ред). Зацікавила осіння малина, бо в Україні такої не було”, - ділиться спогадами фермер.Першим клієнтом, який почав купляти ягоду, був ресторан “Віденська кав’ярня”, потім приєдналися інші - “Вероніка”, “Бачевських”, “Фест”.
Зараз фермер вирощує п’ять сортів малини.
“Сезон чорної малини “Кумберленд” вже закінчується, починається достигла жовта -”Золота роса”, а уже за кілька днів далі підуть осінні сорти -“Маравілла”, “Мапема”, “Полана”, - розповідає пан Зиновій.Купляють в нього ягоду, як і колись, львівські ресторани. Але, каже фермер, що завжди радий бачити у своєму “Малиновому раї” звичайних покупців.
Вартість малини цього літа - 100 гривень за кілограм.
Також у господарстві можна придбати порічки та смородину.
“Файна Berry”
Якщо для багатьох сезон полуниці уже майже закінчився, то у фермерському господарстві Миколи Стецьківа - “Файна Berry” він точно триватиме ще три місяці.
“Через затяжну зиму і холодну весну, цьогоріч кілька сортів полуниці, достигли одночасно, тому зараз ми дозбируємо ягоди, але вже через тиждень почнеться новий врожай. І збиратимемо полуницю аж до листопада. Звичайно, якщо погода дозволить”, - розповідає “полуничний король”(як назвали фермера на Львівщині)Вирощуванням ягоди займається п’ятий рік, почалося усе з десяти сотих землі і 800 саджанців. Зараз на 13-ти гектарах росте 150 тисяч саджанців полуниці.
“Кожен рік нашого господарювання – це постійний розвиток. Досвіду немає в кого перейняти, тому приходиться своїми пробами і помилками помаленьку йти до хороших результатів”, - розповідає Микола Стецьків.Купляють ягоду в основному львів’яни.
“Наша полуниця – преміальна ягода. ЇЇ цінність розуміє невелика кількість людей, але нам вона якраз і потрібна. Ми не націлені нагодувати весь Львів чи навіть половину Львова.Ми націлені, щоб нашими клієнтами стали десять відсотків львів'ян”, - продовжує фермер.І додає, що то хоч раз спробував полуницю від “Файна Berry” повертається назад за покупкою.
А ще у господарстві практикують принцип довіри до клієнта. Кожен охочий може сам назбирати ягід, які йому до вподоби, зважити тут же в полі і залишити гроші за покупку.
“Ми від такої ідеї відмовлятись не будемо, навпаки хочемо запроваджувати якісь інші атракції, які б мотивували людей ще більше приїжджати” - ділиться Микола Стецьків.Каже, що до середини серпня планують зробити територію для пікніка. Бо люди привозять з собою їжу і їм потрібно місце, де можна посидіти, поїсти та скуштувати полуницю, яку вони назбирали.
Щодо ціни на ягоду, власник каже, що тримаються політики стабільних цін і жартує:
“В цій країні єдине,що стабільне -це ціна на“Файна Berry”
У червні вартість кілограма - 60 гривень, в липні, серпні, вересні - 70, починаючи з жовтня - ринкові ціни.
Відвідати “Файна Berry” можна у двох місцях - це село Новосілка, Пустомитівський р-н ( іде після с.Раковець), і с.Гончари цього ж району (поруч з с.Давидів)
“Lucky Berry”
Справжню королеву ягід - лохину вирощують у господарстві “Lucky Berry”. Це за дванадцять кілометрів від центру Львова у напрямку Стрия.
Власник ферми колишній атовець - Олександр Джунківський.
“ Ідея вирощувати лохину - не моя. Це придумали товариші-волонтери. Вони їздили на Східі і бачили, що там усі поля зайняті, а тут на Заході багато пустувало. От і надумали якось змінити ситуацію” - ділиться Олександр.Каже, що два роки тому розчистили ділянку поля, яка вже поросла лісом і висадили на одному гектарі три тисячі кущів.
“З ранніх у нас є лохина сорту “Дюк”, яку ще називають королева королев. І чотири сорти середніх і пізніх ягід. Поки що урожай невеликий, бо активно лохина починає плодоносити аж з третього року, а повноцінний урожай можна збирати через п’ять”, - пояснює фермер.Але запевняє, що урожай ягід цьогоріч має бути непоганим.Достигне лохина за день-два.Тобто на вихідні можна сміливо приїжджати на ферму “Lucky Berry”.
“До нас на ферму часто приїжджають як по лохину, так і просто на відвідини. Є вже постійні клієнти, які навіть здружились між собою і тепер приїжджають відпочити компаніями. Щодо ж до продажу ягід , то практикуємо і доставку до Львова”, - каже власник.Ціна - 220 гривень за кілограм( роздріб) , 200 - а дрібний гурт
Працює ферма“Lucky Berry” з понеділка по суботу з 9-ої по 16 години. Адреса: с. Липники, Пустомитівський р-н.
ІА "Вголос": НОВИНИ