Таким чином, на переговори з Лондоном і здійснення всіх необхідних практичних заходів ініціатори референдуму відвели півтора року. У травні 2016 року, згідно з планом, повинні пройти вибори до парламенту незалежної Шотландії.

Конкретна дата можливої незалежності Шотландії названа вперше.

24 березня 1603 була укладена англо-шотландська унія.

670-сторінкова «Біла книга», яка буде цілком опублікована в інтернеті і в паперовому варіанті у вівторок, є поетапним планом переходу до незалежності і містить перелік аргументів на користь такого рішення.

Заступник першого міністра Шотландії Нікола Стерджен назвала її «епохальним документом», «всеосяжним і детально пропрацьованим планом» і зразком для всіх країн, які прагнуть або прагнутимуть до державного суверенітету.

За її словами, «Біла книга» призначена насамперед для виборців, яким напередодні референдуму слід уважно з нею ознайомитися і переконатися в перевагах незалежності, що обіцяє шотландцям більше рівності і кращу політику в сфері соціального захисту.

«Документ демонструє фінансову міцність Шотландії і детально викладає, як ми станемо незалежними - переговори, підготовку та угоди, які будуть потрібні в перехідний період між голосуванням за незалежність у вересні наступного року і пропонованою нами датою Дня Незалежності 24 березня 2016, щоби встигнути провести перші вибори до парламенту незалежної Шотландії в травні того року», - сказала Нікола Стерджен.

У Лондоні ініціативи самоврядного уряду в Единбурзі викликали критику.

Британський уряд у принципі не заперечує проти незалежності Шотландії, якщо відповідне рішення буде прийнято шляхом демократичного волевиявлення, але вважає, що говорити про конкретну дату передчасно, некоректно і контрпродуктивно.

До того ж, як зазначив представник міністерства у справах Шотландії, її майбутній статус зачіпає інтереси не тільки Сполученого Королівства, а й усіх 28 членів ЄС, а також НАТО, й узгодження всіх деталей може забрати більше часу, ніж передбачено "Білою книгою".

Референдум про незалежність був призначений з ініціативи Шотландської національної партії (Scottish National Party - SNP), яка домінує в місцевому парламенті з 2007 року, і її лідера, першого міністра Шотландії Алекса Салмонда. З початку 2012 року вони ведуть громадську кампанію під гаслом «Так Шотландії».

Судячи з опитувань громадської думки, більшість шотландців підтримують ідею автономії, але не готові до повного розриву зі Сполученим Королівством.

Джерело: ВВС-Україна

ІА "Вголос": НОВИНИ