Першою культурною столицею Рада Європейського союзу проголосила Афіни, і було це в 1985 році. У 2000 році зародилася традиція відзначати на карті Європи відразу два міста, які отримують «столичний» статус. Відтак цього року культурними центрами Європи проголошено французький Марсель та словацькі Кошиці.
На відміну від Марселя, свого західного «колеги», Кошиці не настільки відоме місто за кордоном, незважаючи на те, що це — найбільше після Братислави місто Словаччини. До цих пір воно вважалося скоріше промисловим, а не культурним центром регіону.
Тим не менше, Кошиці — місто, не позбавлене культурної спадщини. Тут, наприклад, з'явився на світ один з найбільших письменників регіону — «угорський Кафка» Шандор Мараі. Це місто було свідком більшості великих подій історії минулого століття. Воно зустріло Першу світову війну у складі Австро-Угорщини, а після Другої світової певний час було столицею Чехословаччини.
Під час Другої світової війни було практично повністю знищено єврейське населення міста, яке становило до того більше 20% від усіх жителів міста. Відтак однією з найбільших культурних подій цього року стане фестиваль єврейської культури «Mazal tov!». Це перша на території Словаччини подія такого роду. Фестиваль пройде в липні і основою програми стануть виступи запрошених з усього світу музичних колективів.
Кошиці — це, певною мірою, європейська батьківщина поп-арту. Річ у тім, що батьки Енді Урхола перед від'їздом в США жили в невеликому селі неподалік від нинішньої культурної столиці. Тому кілька заходів протягом 2013 року будуть присвячені Андрію Варголі (саме так знаменитого художника звали по-словацьки).
У програмі — виставки робіт художника з приватних колекцій, пересувна експозиція «Уорхол-мобіль», парад двійників Енді Уорхола і вечірка на честь його дня народження 3-го серпня.
Однією з найсерйозніших проблем міста є захист прав циган, яких було насильно виселено у свій час з центральної частини міста на околиці. У Кошицях є квартали, в яких далеко не всі жителі мають доступ до питної води, не кажучи вже про опалення, а діти отримують у кращому випадку початкову освіту.
Саме тому організатори «культурного року» приділили особливу увагу циганській культурі та її ролі в житті сучасної Словаччини. У березні і квітні відбудуться кілька концертів циганської музики, які об'єднані загальною назвою «Концерти толерантності».
На початку вересня Кошиці всьоме стануть ще й театральною столицею. У Центральному європейському театральному фестивалі візьмуть участь колективи з країн Східної Європи — Чехії, Польщі, Угорщини та Словаччини. Двотижнева програма включає в себе як сучасні, так і класичні постановки.
Для гурманів теж приготовано цікаве частування: гастрономічний фестиваль в червні і винний — у вересні.
Джерело: Deutsche Welle
ІА "Вголос": НОВИНИ