Таку думку висловив соціолог Володимир Подгорнов у розмові з кореспондентом «Вголосу».
Аналізуючи нинішню ситуацію із формуванням владної вертикалі, соціолог наголошує, що навіть за нинішнього законодавства реально змінити підходи до принципів делегування повноважень на місцях і у центрі.
«Треба нарешті зреалізувати гасло «Вся влада радам», - підкреслив Володимир Подгорнов.
«Адже маємо чітко виписаний Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», 43 стаття якого, пункт 31 говорить про те, що серед питань, які вирішуються районними і обласними радами виключно на їх пленарних засіданнях є також внесення до Кабінету Міністрів України пропозицій щодо голови відповідної місцевої державної адміністрації. Однак жодного разу за 17 років дії цього закону місцеві ради не скористалися таким правом. Звичайно, місцевим радам легше нарікати на Київ і центральний апарат, мовляв, не дають потрібного фінансування, не підтримують місцевих ініціатив», - наголосив він.
«Але ж, треба зрозуміти, що добровільно кошти ніхто не віддаватиме. Тому тут треба змінювати підхід до формування місцевого і центрального бюджетів. Не погоджуватися на формулу 80 на 20 відсотків відрахувань на користь центрального апарату, а добиватися зворотної пропорції або хоча б 70 на 30 на користь місцевих бюджетів, щоб саме на місцях залишалася більшість коштів, які сплачуються платниками податків. Тоді й центральний апарат не буде таким роздутим. Принаймні коштів на його утримання буде менше. І зовсім недоречними у цьому контексті є закиди олігархічних груп про якісь сепаратистські настрої. Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» не є сепаратистський. Він може допомогти регіональним елітам отримати економічну самодостатність», - каже соціолог.
Він наголосив, що саме зараз, коли буде формуватися новий уряд, потрібно на місцевому рівні проявляти ініціативу згідно із законодавством і пропонувати своїх представників виконавчої гілки влади.
«Тоді легше буде досягнути компромісу на місцях. Якщо упустити такий шанс сьогодні, то знову, навіть при новому уряді будемо мати стару систему формування влади. І, що найгірше, далі президент держави буде демонструвати принцип будівництва влади за принципом особистої відданості. А саме так можна буде трактувати його потенційну і невмотивовану відмову від кандидатури, яку запропонують місцеві ради. Тому ще раз наголошую, що владу не можна віддавати в якісь одні руки. Має зберігатися баланс інтересів. Подивіться. Навіть Наполеон Бонапарт починав революціонером, а закінчив імператором. Тому нікому не можна давати необмежену владу. У Європі, між іншим, не завжди влада на місцях була такою самодостатньою, якою є зараз. Там теж суспільство дозрівало до розуміння балансу інтересів і пріоритетності інтересів громади саме на місцях. Зате нині воєводства, уряди земель, кантони у європейських державах впливають на політику, проводять місцеві референдуми, вирішують свої фінансові питання без втручання столиць. І до такого самоврядування треба йти Україні», - наголосив Підгорнов.ІА "Вголос": НОВИНИ