Про це йдеться у розслідування агентства «Reuters», передає «Главное».
Згідно з офіційними документами і свідченнями одного з колишніх топ-менеджерів Курченка 29-річний бізнесмен купував газ за пільговою ціною у компаній українського олігарха Дмитра Фірташа.
Попереднє розслідування «Reuters» показало, що Фірташ заробив понад $ 3 мільярдів на неймовірно вигідних угодах з Газпромом – російською монополією під управлінням соратників президента Володимира Путіна.
Забезпечивши Курченко швидкий прибуток, Фірташ віддячив Януковичу за заступництво його бізнесу, вважають українські політики та експерти газової галузі, аналізуючи представлені Рейтер дані про угоди.
Українська влада звинувачує Курченка в ухиленні від сплати податків на мільйони доларів в таємній змові з адміністрацією Януковича. За словами генпрокурора Віталія Яреми, Курченко підозрюється у податкових злочинах на $ 130 мільйонів і зловживання в банківській сфері на $ 180 мільйонів.
Служба безпеки України називає Курченко скарбником «сім'ї» Януковича, а глава МВС України Арсен Аваков сказав, що Курченко «був просто менеджером».
Проти Курченко порушено кримінальні справи, його звинувачують у створенні злочинної групи і маніпулюванні ринком нафтопродуктів.
Курченко розпочав трудовий шлях у 16 років і через три роки заснував власну компанію, згідно біографії на його особистому сайті. Він говорив, що заробляв на інвестиціях в нерухомість та імпорті нафтопродуктів.
У 2012 році, через півтора року після перемоги Януковича на президентських виборах, публіка дізналася про успіхи Курченко зі статті в українському виданні Forbes, яке описало його бізнес-імперію з підставних фірм.
Бізнесмен відкинув звинувачення у зловживаннях і купив видавця української версії журналу, після чого його покинули автори статті.
Курченко володів помітними активами і від своєї особи: частково на позикові кошти держбанку він придбав харківський футбольний клуб «Металіст», Одеський НПЗ і частки в двох банках.
Кілька джерел у газовій галузі України, включаючи одного з колишніх топ-менеджерів Курченко, повідомили Рейтер, що бізнесмен таємно контролював маловідому компанію Лідергаз. Вона заробляла на перепродажі дешевого російського газу, згідно з кількома українським чиновникам і газовим трейдерам, а також офіційними даними про транспортування газу.
Особу, що числиться власником компанії в установчих документах, виявити не вдалося, як і слідів офісу за місцем реєстрації на покинутому заводі в Києві. Співробітник юридичної фірми, що представляла інтереси «Лідергаза», сказав, що їм не вдається зв'язатися з компанією.
Згідно з даними колишнього топ-менеджера Курченка, «Лідергаз» купував паливо у компаній Фірташа, які, у свою чергу, отримували його з Росії за ціною нижче ринкової, і перепродував з прибутком на українському ринку.
«Все почалося в 2012 році і до липня 2013-го вже закінчилося Там було всього кілька великих угод, на них і заробили гроші», – сказав він.
За словами колишнього топ-менеджера, Курченко працював у тісній зв'язці з довіреними особами Януковича. Його співробітники отримували інструкції текстовими повідомленнями на телефони ввечері в неділю після щотижневих зустрічей Курченко з близьким помічником Януковича. Він розповів, що в обов'язки Курченко входила організація непрозорих угод на паливному ринку з використанням заплутаних схем і великого обсягу необлікованої готівки.
Корпоративна звітність і представлені в суд документи для судової тяганини про торгівлю газом показують, що «Лідергаз» платив $ 397 за 1000 кубометрів до ПДВ, або більш ніж на $30 нижче ринкової ціни.
Натомість куплене у компаній Фірташа паливо «Лідергаз» перепродував за ринковими цінами. Одним з покупців виступила дочірня структура держкомпанії «Нафтогаз України», яка повідомила в прес-релізі, що заплатила $ 430 за 1000 кубометрів без урахування ПДВ.
З такими цінами прибутки «Лідергаза» могли скласти $ 100 мільйонів.
Натомість «Нафтогаз» пообіцяв аудит операцій з «Лідергазом».
Співробітник Курченко сказав, що «Лідергаз» заробив навіть більше, оскільки утримував ПДВ при перепродажу, але не перераховував його в скарбницю. Підозри в податкових злочинах - ключові в розслідуванні діяльності Курченко українськими правоохоронними органами.
«Він не платив мита Він не платив ПДВ», – сказав глава Державної фіскальної служби Ігор Білоус.
ІА "Вголос": НОВИНИ