Про це заявила заступник державного секретаря США з контролю над озброєннями та з міжнародної безпеки Роз Ґотмюллер, яка перебуває в Києві, передає «Радіо Свобода».
За її словами, Будапештський меморандум не є єдиним інструментом, який служить збереженню суверенітету та територіальної цілісності певної держави.
Він є частиною великої системи міжнародного права, включно зі Статутом ООН та іншими важливими документами, наголосила представниця зовнішньополітичного відомства США.
«Ядро проблеми – не система міжнародного права, яка була встановлена цими договорами й правовими режимами. Ядро проблеми – це те, що Росія порушила свої зобов’язання за цими договорами. Я б не сказала, що потрібно шукати замінник Будапештському меморандуму. Ми вже маємо чинну систему міжнародного права. Проблема в тім, що ми маємо реагувати на те, коли певна країна виходить із цієї системи та розхитує самі основи», – констатувала заступник державного секретаря США.
Вона відзначила, що система санкцій, яку запровадили проти Росії США і ЄС, є якраз прикладом такого реагування.
Водночас, якщо Росія буде готова виконувати свої зобов’язання в рамках Мінського процесу, США відкриті до співпраці, наголосила Ґотмюллер.
Україна 1994 року підписала Будапештський меморандум, згідно з яким Росія, США та Велика Британія погодилися гарантувати її суверенітет і територіальну цілісність в обмін на відмову від ядерної зброї. На той час Україна мала третій за потужністю арсенал ядерної зброї у світі.
Провідні міжнародні організації та більшість країн визнали, що Росія, анексувавши Крим, порушила умови Будапештського меморандуму.
ІА "Вголос": НОВИНИ