Про це заявили на прес-конференції представники  Харківської правозахисної групи Євген Захаров, Олександр Павліченко, Василь Мельничук та представник Секретаріату уповноваженого Верховної Ради з прав людини Юрій Білоусов, передає «Укрінформ».

«Є намагання зробити розслідування неможливим або неефективним. Це створить велику проблему, тому що колонія виправна і засуджені мають бачити взірець поведінки, а тут відбувається протилежне. Наша вимога: мають бути розслідувані всі факти побиття і покарані всі винуватці. Має бути продемонстровано, що Україна стає на цивілізований шлях розвитку і дотримується нормальних стандартів утримання засуджених», - зазначив Павліченко. 

Правозахисники розповіли, що отримали повідомлення про факт фізичного насильства  і прибули в колонію без попередження 5 березня. На місці з`ясували, що 13 засуджених були жорстоко побиті працівниками виправного закладу після того, як їх  етапували туди 27 лютого із Запорізького СІЗО. Колонія відома традицією зустрічати «новеньких» побиттям, тому засуджені по дорозі у виправний заклад у автозаку вирішили порізати собі вени, сподіваючись у такий спосіб уникнути насильства. Але очікування не виправдалися. Працівники пенітенціарної установи витягли засуджених із автозака і побили, використовуючи ручний кийок РП-73 та сльозоточивий газ «Терен-4». Відкрито розповісти про це правозахисникам погодився лише 23-річний Олександр Молоков, інші 12 засуджених побоялися свідчити, пояснюючи це необхідністю відбувати в цій колонії покарання і страхом майбутньої розправи.

«Ми прибули у колонію на шостий день після побиття і побачили, що в засудженого Олександра Молокова були  численні гематоми на обличчі, руках, ногах та  інших частинах тіла, жодна медична допомога йому не надавалася. 7 березня представник уповноваженого з прав людини у Запорізькій області знайшов Молокова у Бердянському СІЗО. При його присутності на десятий день після побиття там склали акт про обстеження і  надали медичну допомогу. У нього всі ознаки струсу головного мозку і дуже погано з рукою, там почався запальний процес від відсутності лікування», - розповів Євген Захаров.

Він зауважив, що хоча БВК №77 належить до виправного закладу з мінімальним рівнем безпеки, оскільки там відбувають покарання за нетяжкі злочини, у колонії надзвичайно суворі умови утримання в`язнів.

«Ми бачили, що засуджені ходять строєм з руками за спиною і повинні кожного працівника закладу привітати хором «Здравствуйте», незважаючи на те, що вони п`ять хвилин тому його бачили і так само з ним віталися. Це абсолютно нормальне явище для тих, хто там працює. За цими процесами слідкує група засуджених, які вдягнені у спеціальну форму і фактично виконують функції адміністрації», - додав правозахисник.

Мельничук зазначив, що адміністрація колонії намагається приховати факт насильства, а незалежне розслідування залишається під великим питанням: «У журналі фіксацій тілесних ушкоджень осіб, що прибувають етапом, були зафіксовані виключно їхні порізи. Якби ми не з`явилися без попередження, то за якийсь час вже було б неможливо знайти докази побиття. Прокурор допитував засудженого у присутності представника адміністрації. На запитання чому він там знаходиться, нам пояснили, що його викликали для уточнення. Це говорить про те, що не варто чекати  неупередженого розслідування, бо як засуджений може щось говорити проти адміністрації, коли її представник сидить навпроти нього?»

У свою чергу представник Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Юрій Білоусов пояснив відсутність прогресивних зрушень у поводженні з засудженими «повним нерозумінням проблеми» у Державній пенітенціарній службі, Міністерстві юстиції і Генеральній прокуратурі. «За кожним візитом до виправних закладів ми спрямовуємо звіти до міністра юстиції. На жаль, жодної реакції з його боку ми не побачили. Протягом року до нас звертається більше тисячі осіб зі скаргами на пенітенціарні заклади. З нашими рекомендаціями ми направляємо їх до органів прокуратури для проведення розслідування. У більшості випадків - це 95% розслідування не проводиться. Ми отримуємо інформацію, що факт побиття не підтвердився, навіть при видимих ознаках», - констатував він. 

За словами Білоусова, вирішити проблему насильства у пенітенціарних закладах можливо лише після запровадження ефективного механізму розслідування цих фактів.

 

ІА "Вголос": НОВИНИ