Про це повідомляє «Reuters» з посиланням на місцеві ЗМІ і активістів.
Хвиля протестів, що послідувала за економічним шоком, викликаним падінням нафтових цін, може стати найсильнішим викликом за два з половиною десятка років беззмінного автократичного правління Нурсултана Назарбаєва.
З 1 липня повинні вступити в силу поправки до Земельного кодексу, які дозволять уряду продавати території сільгосппризначення спільним підприємствам, за умови, якщо вони підконтрольні резидентам Казахстану. Продаж земель іноземцям як і раніше під забороною, однак вони можуть брати їх в оренду на термін до 25 років.
Незгодні, які в неділю організували першу акцію протесту, в Атирау, розглядають новацію як загрозу національному суверенітету, вказуючи на сільхозпроект за участю сусіднього Китаю. Пекін в останні десятиліття перетворився на ключового партнера урядів Центральної Азії і вклав десятки мільярдів доларів в інфраструктуру і видобуток нафти й іншої сировини.
Назарбаєв назвав тривоги безпідставними і наказав покарати «провокаторів».
Але вуличні виступи повторилися. В Актобе на сході країни на площу вийшли сотні городян, судячи з фотографій, опублікованих місцевою газетою «Діапазон», і відеозаписів, які постили активісти.
Хоча протести порівняно нечисленні, вони заслуговують на увагу як рідкісний акт непокори в багатій нафтою і металами 18-мільйонній країні Центральної Азії. Назарбаєв, якому 75, керує нею з радянських років, не терпить інакодумства і мовчить на тему спадкоємності влади.
Напередодні він відчитав демонстрантів, звинувативши їх в нерозумінні суті реформ.
Його слова, опубліковані прес-службою на офіційному сайті і в фейсбук-акаунті, ввечері вівторка зустріли шквалом негативних коментарів і навіть образ. Зазвичай пости президентської адміністрації в фейсбуці рідко викликають реакцію користувачів, і ці коментарі традиційно комплементарні.
Високі ціни на нафту в останнє десятиліття дозволили Назарбаєву і його уряду забезпечувати порівняно високі стандарти життя населення. Але слідом за цінами звалився і тенге, втративши в минулому році 45 відсотків вартості до долара.
ІА "Вголос": НОВИНИ