Про це повідомило Міністерство закордонних справ України.
У ніч з 13 на 14 липня ц.р. з міркувань безпеки 19 наших співвітчизників було переміщено з м.Тріполі до м.Зінтан ( від столиці). Після прибуття до місця призначення одного з утримуваних за станом здоров’я було госпіталізовано до місцевої лікарні, де він невдовзі помер.
У зв’язку з цим, 15 липня 2014 року лівійській стороні було вручено ноту-протесту проти недбалості, яка призвела до смерті громадянина України, вкотре висловлено вимогу якнайшвидше вирішити питання щодо повернення наших співвітчизників на Батьківщину.
МЗС постійно порушувало перед лівійською стороною питання щодо нагальної потреби врахувати гуманітарний аспект справи утримуваних українців, зокрема їх похилий вік та наявність хронічних хвороб, які загрожують їхньому життю. Від лівійської сторони вимагали забезпечити належний медичний догляд за утримуваними, надання їм кваліфікованої медичної допомоги, у т.ч. можливості звільнення з-під варти деяких з них для проведення їхнього лікування на території України. Українська сторона неодноразово висловлювала особливу стурбованість становищем громадян України, утримуваних в Лівії бригадою «Аль-Каакаа», а також долею чотирьох українців, які незаконно утримуються бригадою ”Суввар Тараблюс” на авіабазі «Мітіга» без здійснення щодо них жодних процесуальних дій.
На жаль, вказані звернення залишаються без належного реагування лівійської сторони.
При цьому слід зазначити, що лівійський суд має у своєму розпорядженні докази того, що потрапляння українців до Лівії мало місце внаслідок шахрайських дій громадянина Російської Федерації, який під виглядом їхнього найму для роботи на російсько-лівійську нафтовидобувну компанію забезпечив організацію приїзду українців до цієї країни.
15 липня 2014 року в МЗС проведено міжвідомчу нараду за участю Посла України в Лівії та представників причетних державних органів України з метою вироблення заходів реагування на розвиток ситуації довкола утримуваних.
МЗС України вкотре закликає міжнародне співтовариство надати дієвого сприяння у забезпеченні захисту прав та інтересів утримуваних в Лівії громадян України та вирішенні питання щодо їх якнайшвидшого повернення на Батьківщину.
«Під час збройного конфлікту в Лівії у 2011 році українська сторона не залишила без уваги жодне звернення наших іноземних партнерів щодо надання допомоги їхнім співгромадянам у виїзді з території цієї країни – нами було евакуйовано 166 іноземців, у т.ч. громадян Великої Британії, США, Польщі, Болгарії, Ірландії, Чехії, Словаччини, Румунії, Франції, Італії, ФРН, Угорщини, Туреччини та інших країн», - сказано в повідомленні.
Міністерство закордонних справ та Посольство України в Лівії у взаємодії з іншими причетними відомствами нашої держави продовжує вживати усіх можливих заходів з метою звільнення наших співвітчизників, які з серпня 2011 року утримуються на території Лівії.
Станом на сьогодні, у м.Тріполі досі триває розгляд судом загальної юрисдикції справи 19 громадян України, який було призначено за результатами скасування 14 серпня 2013 року Вищим військовим судом Лівії вироку утримуваним українцям у вигляді 10 років позбавлення волі, винесеного органами військового судочинства.
Водночас, з огляду на складну суспільно-політичну та безпекову ситуацію в Лівії, провадження у справі здійснюється вкрай повільно - судові слухання постійно переносяться у зв’язку із неможливістю лівійської влади гарантувати безпечну доставку підсудних до судового приміщення.
ІА "Вголос": НОВИНИ