Про це повідомила прес-служба університету.
Напередодні, 30 червня, відбулося засідання Президії УПКК, під час якого учасники підсумували роботу впродовж 2012 року й обговорили план роботи на 2013-14 рр.
У рамках заходу відбулася Міжнародна науково-практична конференція на тему: «Конституційне право на об’єднання громадян в Україні та Польщі (питання теорії і практики)» за участю вчених провідних правових шкіл України та Польщі. Багаторічний українсько-польський діалог, обмін ідеями, позиціями, вивчення юридичних паралелей між сучасними конституціями України та Польщі з 2006 року проходить у форматі Українсько-Польського Клубу Конституціоналістів, який робить великий внесок у справу співробітництва країн у сфері конституційного судочинства. Позаяк досвід Польщі може бути корисним при підготовці проекту змін до Конституції України, а вітчизняні конституціоналісти мають напрацювання, які можуть бути цікавими й корисними польським колегам.
Відкриваючи засідання Українсько-Польського Клубу Конституціоналістів, декан юридичного факультету, професор Андрій Бойко відзначив важливість його проведення в Університеті, наголосивши на ролі вчених-конституціоналістів у формуванні Львівської правничої школи.
Ректор Вищої школи права і адміністрації в Перемишлі-Жешуві, професор Єжи Послушний розповів про часову трансформацію ідеї клубу у своєрідний форум обміну думками між ученими українських і польських ВНЗ. «З кожним роком, - зазначив професор, - співпраця стає ефективнішою, ми обговорюємо дедалі більшу кількість проблем». Також цьогоріч уперше в історії Клубу за сприяння Міністерства закордонних справ Польщі буде видана книга за матеріалами конференції українською та польською мовами. Плідній співпраці, за словами Єжи Послушного, сприяє створена організаторами атмосфера засідань, «атмосфера злагоди, взаєморозуміння, обміну думками».
«Головним здобутком існування клубу впродовж 7 років є спілкування учасників, народження нових ідей, дружніх стосунків, які повинні існувати серед українців і поляків», - відзначив Голова Центральної виборчої комісії, співголова Українсько-Польського Клубу Конституціоналістів, доктор юридичних наук, професор Володимир Шаповал.
У виступі професора Збігнєва Вітковського, завідувача кафедрою конституційного права Університету Миколая Коперніка в Торуні йшлося про історичну перспективу розвитку клубу, зустрічі якого сьогодні «дійшли до рівня довіри та взаємоконтактів, які розширюють вплив організації на університетське середовище завдяки семінарам, засіданням, дискусіям». Практичними наслідками роботи клубу Збігнєв Вітковський назвав «взаємопізнання, дружбу, готовність та реальну співпрацю, обмін думками, написання спільних підручників на тему конституційного права, критику рішень у державних устроях, аби знати, де в нас слабкі місця». Наголошуючи на аполітичності форуму, на його в основному дорадницькому характері: «Ми – консультанти, радники, носії практичних знань, які можуть впливати на прийняття політичних рішень. Добре, коли політики захочуть скористуватися нашими знаннями», - професор наголосив: «Співпраця держав має ґрунтуватися на візії майбутнього, на готовності робити реформи задля удосконалення та зміцнення демократії».
Від імені Надзвичайного і Поважного Посла Республіки Польща в Україні Генріка Літвіна та Надзвичайного і Поважного Посла України в Республіці Польща, професора Маркіяна Мальського вітальні адреси зачитав суддя Конституційного Суду України, професор Петро Стецюк.
Упродовж двох днів учасники-конституціоналісти у своїх доповідях обговорювали проблеми вдосконалення конституційно-правового регулювання громадських організацій в Україні, що, зокрема, пролунало в доповіді професора Павла Гураля, завідувача кафедрою конституційного права ЛНУ ім. Івана Франка.
Виступ професора Анджея Шмита, завідувача кафедрою конституційного права Гданського університету, стосувався вибраних питань партій у парламенті. Старший науковий співробітник Інституту законодавства Верховної Ради України Наталія Богашева проаналізувала зміст і способи реалізації конституційного права громадян України на вільне об’єднання. Темі інституції законодавчої громадської ініціативи та ролі добровільних об’єднань і фундацій була присвячена доповідь професора Кшиштофа Екхардта з Вищої школи права й адміністрації в Перемишлі-Жешуві. Аналіз публічних об’єднань в Польщі, зокрема їх фактичний та юридичний стан, здійснила доктор Дорота Ференц-Копец з Вищої школи права й адміністрації в Перемишлі-Жешуві. Українським досвідом участі громадських об’єднань і політичних партій у конституційному процесі поділився член Конституційної Асамблеї України, доцент кафедри конституційного права ЛНУ ім. Івана Франка Любомир Бориславський.
Будучи ініціатором низки науково-практичних конференцій у різних ВНЗ України з проблем становлення та розвитку конституційного права, реалізовуючи серію регулярних зустрічей науковців-конституціоналістів України та Республіки Польща, діяльність клубу сприяє зміцненню традицій добросусідського партнерства обох держав.
ІА "Вголос": НОВИНИ