Пропозицію озвучив чеський історик Петр Блажек під час вечора пам’яті українця, який актом самоспалення виступив проти русифікації України та окупації Чехословаччини військом Варшавського пакту.
За словами Блажека, з такою ініціативою виступив празький Інститут вивчення тоталітарних режимів, де тривав вечір пам’яті. Василя Макуха у Празі вшанували з ініціативи чеських істориків та україністів у співпраці із засновником Музею Василя Макуха в Донецьку Віктором Тупілком.
Останній під час свого виступу зокрема зазначив, що вперше про героїчний вчинок Макуха світ дізнався завдяки українській діаспорі у США і «ворожим голосам».Під час вечора пам’яті також відбулася чеська прем’єра українського документального фільму про життя українського героя «Василь Макух. Вільний син невільного народу».
45 років тому, 5 листопада 1968 року на Хрещатику біля будинку номер 27 Василь Макух вчинив акт самоспалення. Від отриманих опіків Макух помер у лікарні.Його вчинок згодом наслідували чехи Ян Палах (19 січня 1969 року) і Ян Заїц (24 лютого 1969 року), обидва від опіків загинули.
Через 10 років, 21 січня 1978 року на Чернечій горі в Каневі на протест проти русифікації України закінчив життя самоспаленням Олекса Гірник.
На відміну від Василя Макуха й Олекси Гірника в Україні, у Чехії іменами Яна Палаха та Яна Заїца названо багато вулиць і площ, у рідній країні їх вважають народними героями.
Джерело: Радіо СвободаІА "Вголос": НОВИНИ