Нині її скарга – в Європейському суді з прав людини. Правдивість свідчень молодої мами ще перевірятимуть. Однак беззаперечним є те, що для місць несвободи в Україні жорстоке поводження стало вже нормою.
У минулому році влада взялася за поліпшення ситуації з умовами тримання в місцях несвободи і подолання ганебної практики тортур. Зокрема, було прийнято новий КПК і запроваджено національний превентивний механізм. Та чи стане це панацею від задавнених хвороб?
Вікторія Корнейкова потрапила до Харківського слідчого ізолятору рік тому. Жінка була на п’ятому місяці вагітності. За словами Вікторії, спочатку її помістили в переповнену камеру, де їй довелося ділити ліжко удвох ще з однією жінкою.
Там вона перебувала до восьми місяців вагітності, а вже потім її перевели в іншу камеру. «Там я утримувалась не в кімнаті для матусь, а в камері для неповнолітніх», – розповідає Вікторія.
У камері для мам вона пробула всього 4-5 днів після пологів і знову повернулася «додому».
«Там були ВІЛ-інфіковані мами та їхні діти, вони купали діток у нашій ванночці, їли з нашого посуду, ходили в наш душ… – продовжує Корнейкова. – Мікрохвильової печі ми не мали, а наша електрична «била» струмом… Гарячої води майже не було. Ми кип’ятильником гріли воду в пластмасовому відрі з-під морозива, і тоді купали дітей».
Втім, як зазначає Ігор Медвідь, координатор HealthProtection.LGBT, був би посуд одноразовим чи ні, на поширення вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ) це жодним чином не впливає. «В яких би то не було тісних умовах з ВІЛ-інфікованими людьми вона не перебувала, ВІЛ не передається при використовуванні засобами загальних предметів гігієни», - каже експерт.
Пологи у Вікторії тривали понад вісім годин. Жінка народжувала в наручниках, їх зняли лише згодом на прохання породіллі.
Корнейкова розповідає, що педіатр прийшов оглянути її сина лише на третій день після його народження. Лікар сказав, що в немовляти запалення кишечника.
«Я там молила-просила лікаря, щоб зателефонував мамі, і мама привезла мені ліки, - каже Вікторія. – І лише коли мої батьки подали на опікунство, тоді з’явився і перший запис у медичній картці, аж у вересні… Дитина постійно хворіла. У неї був кон’юнктивіт, і мені доводилось молоком закапувати очі, або чаєм, і ніхто мені не допомагав. Якби мені не возила мама передачі, у мене й молока не було б. З їжею були постійні проблеми – годували необпатраним м’ясом, синього кольору… Бувало зупиняли рознос з їжею, бо в ній знаходили жучків. Казали, що в борошні таке буває…».
Корнейкову обвинувачують у здійсненні нападу з метою пограбування. Однак жінка не вважає себе винною: "На п’ятому місяці вагітності двох чоловіків побити? Я їх не зачіпала…».
Натомість стверджує, що це її побили, коли забрали до відділку міліції. Її мати звернулась до прокуратури, і майже одразу звідти приїхали до Вікторії «зняти побої». Однак це не було взято до уваги під час досудового слідства.
Молода матір під час судового процесу просила не садити її з дитиною в клітку. Однак суддя не задовольнив прохання обвинуваченої. Наразі Корнейкова перебуває дома на підписці про невиїзд. Правозахисники переконані, що такі «пільги» жінка отримала лише після «клопотання» Європейського суду з прав людини.
До слова, Корнейкова вже вигравала раніше справу в Європейському суді через події 2005 року. Тоді дівчина скаржилась на незаконне та довільне затримання і позбавлення волі, а також на те, що вона не мала реальної можливості звернутися до суду, щоб оскаржити своє затримання чи отримати компенсацію на незаконне позбавлення волі.
Джерело: Українська правда
ІА "Вголос": НОВИНИ