Рішення ухвалили на щорічних зборах Асоціації, хоча експертний комітет виступив проти нього.

За одну мить третина населення США стали хворими.

Прямі наслідки цього рішення поки що не зрозумілі. Страхові компанії не зобов’язані включати профілактику і лікування ожиріння до своїх планів, хоча тепер, можливо, дехто почне це робити.

За словами президента AMA Ардіс Ховен, цьому напрямку медицини тепер приділятимуть більше уваги, а відтак поліпшиться медичне обслуговування повних людей.

Хоча тема ожиріння активно обговорюється вже десятки років, не всі лікарі достатньо обізнані з тим, як лікувати та запобігати хворобам, пов'язаним з ожирінням.

Рішення АМА стимулюватиме їх – а також пацієнтів – здобути додаткову освіту.

«Курси, освіта, нова інформація – усе це допоможе лікарям краще донести до пацієнтів нашу стурбованість ожирінням», – каже Ховен.

Однак американців, які лягали спати здоровими, а прокинулись хворими, нова класифікація непокоїть.

«Мало хто цьому зрадів», – стверджує Леслі Кінзел, старша редакторка сайту XOJane.com і авторка книги «З’їж тортик: як облишити дієти і полюбити своє тіло».

Після голосування АМА в тренди Twitterа вийшов хештег #IAmNotADisease («я не хворий») – багато людей таким чином висловили незгоду із рішенням медиків.

Кінзел каже, що чимало повних пацієнтів уже зіткнулися з неадекватним медичним обслуговуванням, бо лікарі мають звичку винуватити в усіх їхніх недугах вагу.

«Ви можете прийти до лікаря з вивихом або нежиттю, а вам порадять скинути зайві кіло. Навряд чи це допоможе в таких випадках», – каже вона.

Кінзел боїться, що рішення АМА лише погіршить цю ситуацію.

«Товстих людей визнали хворими за замовчуванням і збираються їх лікувати», – обурюється вона і додає, що принаймні в третини повних людей немає підвищеного ризику діабету і кардіологічних проблем.

«Тому я боюся, що лікарі будуть менше прислухатися до пацієнтів», – каже Кінзел.

З іншого боку, дехто побоюється, що класифікація ожиріння як хвороби дозволить повним людям зняти з себе відповідальність за своє здоров’я.

«А що коли люди почнуть звільнятись з роботи і оформлювати інвалідність, бо вони товсті? Що як почнуть подавати до суду на ресторани, які подають [висококалорійні] страви? – запитує Джуді Гамен, консультант фірми Executive Medicine of Texas. – Якщо винести особисту відповідальність за дужки, ми зіткнемося не лише з цими, а й із багатьма іншими проблемами».

Марлен Шварц, яка виконує обов'язки директора Центру Радд з ожиріння і харчової політики в Єльському університеті, каже що рішення АМА може допомогти повним людям, які потребують медичної допомоги, її отримати. Але може і розпалити стереотипи.

«Якщо ці зміни допоможуть привабити фінансування і переконати страхові компанії, що треба виділяти гроші на профілактику, я тільки за, – каже вона. – Але якщо вони вдарять по самооцінці повних людей і підживлюватимуть стигматизацію, я проти».

Ожиріння – проблема дуже складна, стверджує фахівець. Ті, хто думають, що огрядним людям треба просто відкласти гамбургер і взяти скакалку, надто все спрощують.

За медичними нормами, ожиріння – це стан, при якому індекс маси тіла перевищує 30. Але, каже Шварц, в цій категорії трапляються люди, які є абсолютно здоровими. А стан нездорових радикально покращується після втрати лише 10% ваги. І при цьому зовнішній вигляд та ІМТ таких пацієнтів можуть лишатися тими самими.

Отже, нову класифікацію треба правильно застосовувати, каже експерт: «Ярлик хвороби треба використовувати для того, щоб змусити людей серйозно поставитися до своєї ваги, а не для того, щоб звинувачувати їх в безвідповідальност».

Врешті-решт, стверджує вона, всі учасники цієї дискусії хочуть одно і того ж: щоб американці насолоджувались поживною їжею та фізичною активністю, мали міцне здоров'я і комфортно почувались у власному тілі.

Чи сприятиме цьому рішення АМА – буде видно в майбутньому.

Джерело: ВВС

ІА "Вголос": НОВИНИ