Про це повідомили у Національному антарктичному науковому центрі, інформує Радіо Свобода.
«Після переоформлення всіх потрібних документів судно вже під українським прапором зможе вирушити з Данії (де зараз базується) до України. Планується, що криголам прийде до Одеси на початку осені цього року», – йдеться в повідомленні.
Повідомляється, що протягом останніх 30 років британський криголам виконував роль світової дослідницької платформи для біологічних, океанографічних та геофізичних досліджень.
«Для України придбання «Джеймс Кларк Росс» відкриває цілий світ нових можливостей. Останні 20 років в України не було власного криголама для антарктичних досліджень, що значно обмежувало нашу роботу. Також з цим судном Україна має амбіції проводити масштабні дослідження Південного океану і, за можливості, з часом розпочати дослідження в Арктиці.», – зазначив директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.
У НАНЦ цитують слова директорки Британської антарктичної служби Дейм Джейн Френсіс: «Ми будемо сумувати за цим судном, але я рада, що наші колеги-дослідники використовуватимуть його для проведення важливих наукових досліджень, чого ми їм і бажаємо».
Збудований компанією Swan Hunter Shipbuilders в Волсенді (Великобританія) та спущений на воду її Величністю Королевою Британії 1990 року, James Clark Ross взяв участь у першому міжнародному дослідженні щодо оцінки запасів криля в атлантичній частині Південного океану. Отримані дані досі використовуються в моделях оцінки криля.
Криголам коштує близько п’яти мільйонів доларів США.
Також у Національному антарктичному науковому центрі раніше пояснили, що «британська антарктична служба продає судно не через його непридатність».
«До ладу став їхній новий флагман «Сір Девід Атенборо» (судно Sir David Attenborough було передано BAS торік восени та, як очікується, у 2021 році розпочне наукові експедиції – ред.), набагато дорожчий в експлуатації. Тож утримувати обидва судна разом визнано нерентабельним»
Це вже вдруге Великобританія передає свої дослідницькі активи Україні. 6 лютого 1996 року британська база «Фарадей» стала українською станцією «Академік Вернадський». Зараз там працює 26-а Українська антарктична експедиція.
ІА "Вголос": НОВИНИ