Про це йшлось під час відео мосту між Львовом та Донецьком сьогодні, передає кореспондент «Вголосу».
Торік Україна приєдналась до ініціативи прозорості у видобувній галузі і до травня 2015 року зобов’язалась надати міжнародним аудиторам докладний звіт про те, скільки на природному багатстві країни заробили приватні фірми і який зиск з цього отримала держава.
Популяризувати ідею прозорості та підзвітності у видобувній галузі у регіонах в Україну приїхали представники асоціації «Енерготранспарентність», Євразійського хабу знань у видобувній галузі (Баку) та міжнародної організації «Revenue Watch Institute».
Професор Бакинського національного університету «Хазар», директор Євразійського хабу знань у видобувній галузі Інгілаб Ахмедов розповідає, що сьогодні ціна барелю азербайджанської нафти не перевищує $10-$12, а на світових ринках він коштує вже $108-$110.
«Видно, який діапазон рентного фактору. Дуже важливо, кому дістається ця рента: корумпованій владі чи підзвітному уряду, який управляє ресурсом на користь суспільству. Важливо мати підзвітний уряд, щоб ресурси не потрапляли в тіньову сферу. Підзвітність у цій сфері важко переоцінити», – каже професор. Він додає, що прозорість у видобувній галузі це і питання іміджу країни на світовому ринку.
До ініціативи прозорості у видобувні галузі вже приєднались понад 40 країн, які регулярно публікують звіти про видобування в країні нафти, газу, вугілля, руди.
«Суть ініціативи в тому, що країна розкриває інформацію про те, які перерахування здійснюють компанії добувної промисловості, а також інформацію про надходження до бюджету від цих компаній. Дані буде аналізувати незалежна аудиторська компанія і після звірки буде розслідувати всі розбіжності. У випадку, якщо компанії сказали, що вони виплатили більше, ніж уряд показав у своїх звітах, треба буде розбиратись чому так трапилось, чи є тут складові корупції», – розповів Галіб Ефендієв, регіональний представник міжнародної організації «Revenue Watch Institute».
За формуванням таким звітностей стежитиме спеціально створена Національна рада, до якої, окрім представник добувних підприємств та урядовців, увійдуть представники громадськості.
Як стверджують експерти, у тіні сьогодні 50% нафтовидобувної галузі.
ІА "Вголос": НОВИНИ