Відтак, «Вголос» розпитав провідних економістів України про те, чи будуть наші санкції дієвими у боротьбі з Росією, на що в першу чергу вони спрямовані і чи зачеплять найважливіші сектори російської економіки.

Андрій Новак, голова Комітету економістів України:  

Українські санкції були прийняті швидше, як політичні, а не економічні. Бо наразі не зроблено головного, що може завдати шкоди російській економіці і російському політикуму – це повна націоналізація російської власності на території України. Якщо це не робиться, то всі інші санкції Росії не помітні і не суттєві. Україна вже різко скоротила споживання російського газу. Але український ринок для Росії не є настільки великим і важливим, щоб це якось серйозно вплинуло.

Звісно, це треба робити, але найсуттєвіший удар – це націоналізація російської власності, бо за роки незалежності при різних українських президентах росіяни скупили дуже багато об’єктів, в тому числі і стратегічних, в аграрному секторі, банківському секторі. І ця націоналізація російської власності була б і справді відчутною, бо це десятки, якщо не сотні мільйонів доларів.

Олександр Жолудь, економіст:

Треба розуміти, що цей закон містить в собі перелік можливих санкцій, але це не означає, що всі ці санкції або деякі з них будуть застосовані. Закон про введення санкцій для країн-агресорів треба розглядати як певне меню, з якого будуть обирати потрібні санкції і запроваджувати їх без необхідності ухвалення якогось іншого законодавчого акту.

Я вважаю, що санкції мають в першу чергу стосуватися експорту з України до Росії продукції подвійного призначення, тобто продукції, яка може бути використана у військових цілях.

Олександр Пасхавер, економіст, президент Центру економічного розвитку:

Можу сказати, що ці санкції будуть запроваджувати заради справедливості і рівноправ’я. Але українські санкції не змінять Росію, розумієте, тут має бути асиметрія.

Ці санкції будуть вводити не стільки для росіян, як для українців. Будуть, можливо, якісь малі неприємності для тисячі людей в Росії, але це не вплине на російську економіку.

Василь Юрчишин, директор економічних програм Центру Разумкова:

Звичайно, ці санкції будуть впливати на російську економіку. Вплив буде, але незначний, бо економіка Росії не так сильно залежить від української. Та й українські санкції мають радше  політично-психологічний характер, аніж безпосередньо економічний.

Водночас ці санкції можуть суттєво вплинути на продукцію машинобудування, насамперед на машинобудування військове або продукцію подвійного призначення. Зокрема, мова може йти і про військову техніку, двигуни, які виробляє «Мотор-Січ», про певне устаткування, пов’язане з транспортом.

Росія може відчути вплив щодо військової техніки, бо відомо, що літаки будувалися за активної участі України, частина двигунів виготовляється на українських заводах. Що стосується товарів споживчих, то тут вплив може бути мінімальний.

Але я наголошую: до таких санкцій України важливо підходити саме з політико-психологічної точки зору. Бо Україна хоче показати, як вона ставиться до країни-агресора і що не хоче мати справи з Росією.

Ольга Куровець, «Вголос»

ІА "Вголос": НОВИНИ