17 вересня 2000 року на сайті «Української правди» з’явиться замітка із заголовком: «Георгій Гонгадзе зник!!!».
Як повідомило тоді видання : “У суботу, 16 вересня, пізно ввечері зник керівник проєкту «Українська правда» Георгій Гонгадзе. О 22:20 він вийшов з будівлі на бульварі Лесі Українки і попрямував додому. Його чекали дружина і двоє трирічних дітей, але вдома він так і не з’явився”.
Далі країна дізнається про жахливе вбивство, а опубліковані невдовзі так звані «плівки майора Мельниченка», дадуть підставу підозрювати у причетності до злочину тодішнього президента України Леоніда Кучму. Що викличе хвилю збурення не тільки журналістської спільноти та громадянського суспільства, але і міжнародних організацій.
Та попри всі вимоги розкрити злочин і знайти замовників, крапку у справі так і не поставлено.
Від моменту вбивства Георгія Ґонґадзе кількість злочинів проти журналістів в Україні лише збільшується.
Серед найгучніших - вбивство у Києві у 2016 році Павла Шеремета та у 2019 році у Черкасах Вадима Комарова. Обидва злочини не розкрито. Розслідування щодо замовників і досі триває.
“Оскільки Україна є незалежною демократичною країною, де цінують свободу слова й безпеку громадян, зокрема тих, хто бореться за правду, журналісти не мають зазнавати утисків, нападів й ставати жертвами вбивств, а справи проти виконавців та замовників мають бути розслідувані, а не сфабриковані правоохоронними органами”, - йдеться у заяві правозахисних організацій.
У Києві сьогодні відбудеться Акція пам’яті Георгія Ґонґадзе, яку організовує Премія імені Георгія Ґонґадзе у партнерстві з Центром прав людини ZMINA.
На ній буде озвучено звернення правозахисних та медійних організацій до української влади із закликом ефективно й прозоро розслідувати вбивство Ґонґадзе та інших українських журналістів і виконати вимоги Комітету міністрів Ради Європи у справі Ґонґадзе.
ІА "Вголос": НОВИНИ