«Хробаки Schmidtea mediterranea володіють неймовірними регенеративними здібностями - їх можна розрізати на 200 частин, і кожна з них перетвориться в нову особину. Такою можливістю не володіє їх родич Dendrocoelum lacteum. Спочатку ми думали, що нам доведеться перемкнути сотні різних генів для відновлення регенерації, однак з'ясувалося, що цього можна домогтися парою змін в геномі», - заявив Йохен Рінк з Інституту молекулярної біології і генетики в Дрездені (Німеччина).
Рінк і його колеги змогли «навчити» хробаків з підряду трикладих планарій «відрощувати» втрачену голову, зіставивши відмінності в геномах п'яти видів цих безхребетних, тільки два з яких мали здатність до регенерації. Це дозволило їм виділити кілька сотень генів, імовірно пов'язаних з регенерацією і загоєнням ран.
Автори статті звернули увагу, що вагома частина з них була пов'язана з білками і генами із сімейства Wnt, які «диригують» розвитком ембріона і стовбурових клітин. Деякі з керованих ними генів були присутні в клітинах планарій, однак вони не включалися в ті часи, коли черв'яки втрачали голову або інші частини тіла. Причиною цього було те, що Wnt некоректно працював на межах рани, в результаті, втрачені тканини не регенерували.
Біологи спробували виправити цей недолік, замінивши «неправильні» версії генів Wnt в геномах планарий, нездатних до регенерації. Подібна генна терапія дозволила Dendrocoelum lacteum відновлювати голову та інші частини тіла навіть у тому випадку, якщо від них залишався лише невеликий шматочок хвоста. Подальше вивчення цих генів допоможе зрозуміти, як «повернути» цю здатність людині, підсумовують автори статті.
Джерело: РИА Новости
ІА "Вголос": НОВИНИ