Про це повідомляє NakedScience.
Це шкідник городньої капусти, брокколі і інших хрестоцвітих, широко поширений по всьому світу. За словами ентомолога Ентоні Шелтона (Anthony Shelton), щорічно у всьому світі на боротьбу з капустяної міллю витрачають від чотирьох до п'яти мільярдів доларів.
Для боротьби зі шкідником зазвичай використовують інсектициди різних типів, наприклад піретрини і їх синтетичні аналоги. Ці засоби токсичні, тому вчені шукають нові шляхи боротьби з комахами.
Одну з таких методик Ентоні Шелтон і його колеги запропонували ще в 2015 році. Вони створили генетично модифікованих комах, які зможуть обмежити розмноження свого ж виду. У комах активуються летальні алелі, які викликають загибель самок на ранньому етапі - до спарювання.
Експресія певного гена активується за допомогою протеїну tTA, тетрациклін-контрольованого трансактіватора. Щоб отримати цей протеїн, необхідно об'єднати білок-репрессор TetR і активований домен білка VP16. Протеїн tTA зв'язується з певною послідовністю нуклеотидів ДНК і може контролювати експресію гена. Вчені використовували варіант технології, званий Tet-On: протеїн зв'язується з ДНК тільки в присутності тетрацикліну або його аналогів. Щоб «запустити» процес, личинки піддають дії тетрацикліну. Вперше технологію протестували на дрозофилах, згодом її вдалося використати і з іншими видами комах.
Самки модифікованих шкідників гинуть до спарювання, а самці спаровуючись з самками дикої капустяної молі, поширюючи летальний ген. Таким чином, в наступному поколінні кількість самок, здатних зробити потомство, зменшується.
Якщо вчені отримають дозвіл Міністерства сільського господарства США, вони зможуть випробувати розробку вже цього літа.
Раніше за допомогою тієї ж технології вчені створили генетично модифікованих комарів, здатних зменшити популяцію переносників лихоманки денге.
ІА "Вголос": НОВИНИ