Про це заявляють учені в статті, що опублікована в журналі Nature Communications.
Євреї діляться на три підгрупи: близькосхідних іудеїв Мізрахі, сефардів Піренеїв і європейських ашкеназі. Історія цих груп досі є предметом дискусій, і деякі вчені вважають, що ашкеназі не походять від народу, що жив в стародавньому Ізраїлі, а є нащадками хозар, які прийняли іудаїзм у восьмому столітті нової ери.
Мартін Річардс з університету Лідса (Великобританія) і його колеги розкрили цікаву деталь їх генетичного родоводу, вивчивши структуру мітохондріальної ДНК у майже тисячі європейських євреїв.
Як відзначають вчені, мтДНК ашкеназі не схожа за своєю структурою на більшість відомих гаплогрупп, через що вкрай складно зрозуміти, до якої групи народів належали їх прародичі. Тому вчені «прочитали» повну структуру цієї частини геному і спробували зрозуміти, з яких «шматків» складена мітохондріальна ДНК.
Виявилося, що приблизно 80% з проаналізованих фрагментів геному несли в собі сліди «європейської» ДНК, і жоден ашкеназі ні був носієм шматків мтДНК , які відносяться до кавказьких гаплогруп, що ставить під сумнів реалістичність «хозарського сценарію».
За словами генетиків, цей факт дозволяє говорити про те, що матері-прароичі більшості сучасних ашкеназі були не єврейками, а місцевими європейськими жінками, які вступали в шлюби з мігруючими до Європи євреями під час кінця античності і початку середньовіччя.
Враховуючи те, що «єврейство» передається в сім'ях іудеїв по материнській лінії, цей факт повинен бути вкрай цікавий історикам і етнологам.
Джерело: РИА НовостиІА "Вголос": НОВИНИ