Відповідні статті опубліковані в журналі Science, повідомляє life.ru.
Міжнародна група вчених проаналізувала фото комети Чурюмова - Герасименко і виявила на них зображення, схожі на сліди твердої вуглекислоти. Вважається, що ядра комет містять чимало цієї речовини, але в силу високої випаровуваності сухого льоду під прямими променями Сонця на поверхні воно зберегтися не може, через що спостерігати його там було абсолютно несподівано.
Дослідники вивчили фото, зроблені камерами європейського автоматичного зонда «Розетта», і виявили на них зображення слідів твердої вуглекислоти. В умовах вакууму сухий лід переходить з твердого стану в газоподібний при -193 градусах за Цельсієм. Це набагато вище, ніж температура випаровування води, тому до того спостерігати вуглекислий газ на кометах не вдавалося. Дослідники вважають, що випадок з кометою Чурюмова - Герасименко став винятком лише через її химерні форми і орбіти.
Справа в тому, що комета складається з двох з'єднаних між собою частин, що нагадує горіх кеш'ю. При обертанні навколо осі одна частина «горіха» закриває іншу. Тому, хоча в «північній» частини комети літо триває 5,5 року, в «південній» воно набагато коротше і переважну частину часу там тримається тінь. Саме тому тверда вуглекислота змогла зберегтися там, навіть не дивлячись на порівняльну близькість комети до Сонця.
Спостереження має велике наукове значення. Вважається, що центральна частина комет повинна складатися з вуглекислоти в твердому вигляді. Однак за відсутності спостережень і висадок на комети точно встановити, наскільки близько вона підходить до поверхні, не вдавалося. А від цього залежить оцінка загального кількість діоксиду вуглецю в кометах.
Вважається, що 55 мільйонів років тому велика комета потрапила в атмосферу Землі і внесла в неї більше трильйона тонн вуглекислого газу. Сталося масштабне потепління, після якого температура деякий час була надзвичайно високою. У тропічних морях, як вважається, вода розігрілася майже до 40 градусів Цельсія. Розуміння масштабу подій, які супроводжують можливе падіння великої комети на Землю, важливо для наукової оцінки ризику, який несе такий удар.
ІА "Вголос": НОВИНИ