Історія свята

В останні дні земного життя Ісус Христос вирушив до Єрусалиму. Тоді поширилась чутка про здійснення ним дива – зцілення невиліковно хворих, вигнання злих духів та воскресіння мертвих. Тож коли Син Божий в’їхав у місто верхи на молодій ослиці – всі мешканці вийшли йому назустріч. Згідно з Євангелієм, люди знімали з себе верхній одяг і кидали його на дорогу, якою їхав Ісус. Також містяни встеляли його шлях пальмовими гілками.

Оскільки в Україні та багатьох інших країнах пальми не є поширеною рослиною, то свято має народну назву – Вербна неділя, що пов’язано з традицією заміни пальмових гілок на вербові. 

Традиції святкування

У Вербну неділю християни йдуть до церкви із гілочками верби, яка символізує весну і нове життяПісля відправи священик окроплює гілля свяченою водою.

Колись господарі, повертаючись з церкви з свяченою вербою, до хати не заходили, а відразу ж садили на городі по кілька гілок, щоб росла Богові на славу, а людям, на вжиток. Решту, що залишилося, несли до хати і ставили на покуті під образами. Згідно із традицією, букетик верби повинен простояти біля ікон весь рік, охороняючи будинок від пожеж і нещасть, а господарів – від хвороб.

Головний ритуал, якого досі дотримуються у Вербну неділю, – «биття» вербою.

Так, освяченими гілочками легко шмагають людину, та примовляють «Не я б'ю, верба б'є, від нині за тиждень буде Великдень!  Уже недалечко червоне яєчко!"

В Галичині кажуть ще й так:

 

"Шутка б'є - не я б'ю, від нині за тиждень буде в нас Великдень!

«Баська б'є, баська  б'є, а за тиждень Пасха є!»

Молоді хлопці та дівчата “б'ючись” вербою, примовляли:

"Будь великий, як верба, а здоровий, як вода, а багатий, як земля!"

Олекса Воропай у книзі «Звичаї нашого народу» зазначає, що свячена верба користується великою пошаною в українців:

"Гріх ногами топтати свячену вербу, а тому навіть найдрібніше гілля, якщо воно залишилося після освячення, палили на вогні, щоб, боронь Боже, під ноги не потрапило.

Свяченій вербі приписується магічна сила. Як вперше навесні виганяють скот на пасовисько, то конче свяченою вербою - «щоб нечисть не чіплялася до тварин». Більше того, викидають гілля свяченої верби надвір під час граду - «щоб град зупинився".

У Вербну неділю люди з’їдали кілька вербних бруньок, щоб оздоровитись. А у відварах з вербою купали дітей, щоб уберегти від хвороб. Також вербовими гілочками кропили житло і домашню худобу, аби уникнути усіляких бід

Повір'я про чудодійні властивості верби

Народні прикмети на Вербну Неділю

Привітання до Свята

Гілочки тоненькі, котики пухнасті,

Хай несуть у хату радість, мир і щастя,

Хай несуть у серце радість Воскресіння

Хай направлять наші душі до спасіння.

Гілочки тоненькі, котики вербові,

Всіх благословляють, щоб були здорові,

Щоб жили в любові і достаток мали,

Щоб в молитві й з Богом діточки зростали.

Гілочки вербові сонце зігріває,

А душа радіє, а душа співає,

Бо вже близько свято, писанки і паска,

Бо на землю сходить світла Божа ласка

ІА "Вголос": НОВИНИ