Якщо колись міські джунглі Львова було складно уявити без горобців, то сьогодні цих маленьких, але дуже жвавих пташок у місті стає все дедалі менше.
Куди зникають наші пернаті «сусіди», що про це кажуть науковці, читайте у матеріалі ІА «Вголос».
Львів'яни вже неодноразово звертали увагу на помітне зменшення популяції горобців у місті. Орнітологи стверджують: цих птахів у місті стало справді менше, й це неспроста.
У чому причина
За словами орнітологині Ганни Кузьо, хатні горобці, яких ми бачимо у місті, – це пташки, які добре пристосовані до життя з людиною та зовсім не пристосовані до життя у дикій природі. Вони завжди були поруч із соціумом, але, водночас, стали повністю залежними від змін, які відбуваються у його житті.
«Науковці приділяють дуже багато зусиль, аби дослідити, що саме відбувається з горобцями, але однозначної відповіді досі не знайшли. Є різні припущення", - каже експертка.
Пояснює, горобець гніздиться у різних щілинах. Якщо ж будинки відреставрувати, не залишивши жодної шпари, горобець не матиме, де вити гніздо.
«А ще у свій час, в центрі Львова вирубували кущі та насаджували дерева. Та горобцям дерева не дуже підходять. Це такий вид, який не може довго літати. Йому потрібно весь час від »нички« до »нички" стрибати, від куща до куща. Якщо між будівлями немає кущів, то і горобців теж, відповідно, дуже мало», – підкреслює Ганна Кузьо.
Орнітолог та завідувач відділу Державного природознавчого музею НАН України (ДПМ) Андрій Бокотей зазначає, що на зменшення чисельності горобців вплинули й інші фактори. Зокрема, науковець каже, що в сучасних умовах життя ці птахи мають значно менший доступ до їжі, аніж раніше. Якщо колись сміття викидали у відкриті контейнери, то тепер більшість відходів - у поліетиленових пакетах, контейнери здебільшого закриті.
«Саме відходи були основним джерелом корму для горобців, адже більшість пташок трималося довкола смітників. Ще колись горобців було багато довкола присадибних господарств, де тримали домашню птицю. Птиці там висипали в загородку їжу, і горобці тим також успішно харчувались», – каже він.
На думку вченого, тепер, у маленьких кількостях, горобців можна побачити хіба що поруч із базарами. Там, каже він, їм легше віднайти харчі.
«У центрі міста горобець зник майже повністю, залишився тільки там, де є базари», – констатує Андрій Бокотей.
Місце горобців зайняли голуби
А ось чисельність голубів, за словами науковців, у Львові навпаки зростає шаленими темпами.
«Сизий голуб, якого у Львові вже дуже багато, розмножується 7-8 разів на рік. Тобто у нього немає природного циклу, як у пташечок, які розмножуються весною чи взимку. Крім цього, його ще й люди підгодовують, хоч йому навіть й без підгодівлі добре, тому що він на смітниках собі може дати раду», - каже орнітологиня Ганна Кузьо.
Серед інших сильних сторін голубів для виживання у місті вона називає їхній розмір, здатність літати на довгі дистанції у пошуках їжі, чого не можуть робити горобці.
«Я інколи навіть жартую, що якщо станеться апокаліпсис і у світі залишиться лише один птах, то це буде саме голуб. Саме він пристосований до найскладніших міських умов», – каже орнітологиня Ганна Кузьо.
Дослідник Андрій Бокотей зазначає, що голуб дійсно сильніший за горобця і досить часто витісняє його у боротьбі за харчі.
«Як горобець, так і голуб – зерноїдні птахи, єдине що – голуб сильніший, більший і, звичайно, він витісняє горобця від корму. А, оскільки голубів зараз стало страшенно багато, відповідно, й горобцеві тепер робити нічого», – додає він.
За його словами, людина може певним чином вплинути на ситуацію, що виникла. Наприклад, підгодовувати не голубів, а горобців, створюючи для них спеціальні годівнички.
Проблема світового масштабу
Зникнення виду хатнього горобця – це проблема, яка стосується не лише нашого міста. Зараз вона набуває світового масштабу.
«Це ж не лише у Львові така проблема. Популяція горобця зменшується й у інших європейських містах!», – розповідає Ганна Кузьо.
Утім науковці таки не втрачають віри у те, що незабаром хатній горобець пристосується до нових умов.
«Чисельність хатнього горобця у всій Європі, починаючи з заходу та рухаючись на схід, різко скорочується впродовж багатьох років. І якщо в Києві на сьогодні горобців ще є дуже багато, то у Львові, його чисельність катастрофічно впала. Але, насправді, горобець - то такий вид, який є достатньо пластичний. Думаю, що незабаром з цією проблемою він впорається», – наголошує Андрій Бокотей.
Анастасія Сорока для ІА «Вголос»
ІА "Вголос": НОВИНИ