Вибори на Прикарпатті закінчились, але запекла боротьба продовжується. «Свобода» та «За Майбутнє» оголосили переможцем Олександра Шевченка, проте «Слуга народу» намагається змінити результат.
28 березня на Прикарпатті завершилися довибори у Верховну Раду в окрузі №87. Він включає Надвірнянський район, частину Івано-Франківського та Коломийського районів, в тому числі, такі міста, як Богородчани, Надвірна і Яремче.
Довибори у ВР у цьому окрузі були призначені після того, як нардеп від «Слуги народу» Зіновій Андрійович був обраний міським головою Надвірної та склав депутатські повноваження.
Загалом в окрузі зареєстровано 147 019 виборців. На цих виборах, за даними ЦВК, явка була середньою та становила понад 35%.
Фактично, за мандат народного депутата на окрузі боролися 3 кандидати – Олександр Шевченко від партії «За Майбутнє», Руслан Кошулинський від «Свободи» та Василь Вірастюк від «Слуги народу», хоча протягом кампанії він приховував у своїй рекламі, що його висунула партія влади.
За даними Соціологічної групи Рейтинг, кандидати весь час йшли майже на рівних, але лідерство утримував Шевченко. Станом на 15 березня кандидат від «За Майбутнє» набирав 30,2 %, Кошулинський – 27,6 %, Вірастюк – 26,9 %.
За словами експертів, високий рейтинг Шевченка зумовлений тим, що він роками працює на окрузі.
«Олександр Шевченко набрав рейтинг, бо він вже роками працює на теренах Івано-Франківщини. Двічі був депутатом Верховної Ради, очолював партію «Укроп», тепер у «За майбутнє». Важливий той факт, що у межах Надвірнянського округу №87 село Поляниця, де «Буковель» і Яремчанська міська рада, там постійно працює Шевченко, його знають і підтримують. На противагу йому поставили кандидатів зі Львова і Києва», – каже аналітик руху «ЧЕСНО» Віталій Світлик.
Всі «за», а Вірастюк «проти»
Офіційні результати виборів досі не оприлюднені. Проте за даними незалежного екзит-полу та паралельних підрахунків голосів виборчих штабів «Свободи» та «За Майбутнє», з невеликим відривом від Кошулинського перемогу здобув Олександр Шевченко. Він набрав 32,4% голосів.
Кандидати зробили відповідні заяви, а представник «Свободи» та міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків навіть привітав Шевченка.
Однак, схоже, що з цим не згодні в партії «Слуга народу» і особисто сам Василь Вірастюк.
Він заявив про свою перемогу за результатами екзит-полу власної партії та готовність «захищати результат».
Щоправда не уточнив, від кого, адже, як правило, тиск на членів виборчих комісій здійснюють представники влади через правоохоронні органи. В усіх інших випадках поліція зупиняє спроби фальсифікації. А Вірастюк балотувався у народні депутати саме від партії влади, хоча під час кампанії намагався це приховати.
Щоб заявити про порушення на дільницях голова «СН» Олександр Корнієнко навіть скликав брифінг для журналістів у Києві.
Разом з тим за оцінками громадського руху «ЧЕСНО» на Прикарпатті, під час голосування і підрахунку голосів на дільницях не було фальсифікацій, які б вплинули на результат виборів. Більшість дільниць затягувала з підрахунком, але це було пов’язано з бажанням членів ДВК отримати гонорар за ще одну добу роботи.
«Замінування» для обраних
Після брифінгу Корнієнко події почали розвиватися за цікавим сценарієм.
30 березня близько другої годині ночі у Надвірній з’явилось повідомлення про замінування окружної виборчої комісії, де тривав підрахунок голосів. Поліція вивела на вулицю більшість представників дільничних комісій, при цьому ОВК продовжувала роботу.
Напередодні голова ОВК покинув приміщення, заявивши про погане самопочуття. Разом із ним з приміщення покинув і один з ІТ-спеціалістів, що відповідав за внесення даних про підрахунок голосів у систему. Журналістів впустили тільки о 3:30, вибухівку поліція так і не знайшла.
На чию користь це робилося, поки не зрозуміло. Однак очевидно, що «Слуга народу» про це знала заздалегідь. Адже до брифінгу «про порушення» ніхто дільниці не «мінував».
Як зазнає експерт «ЧЕСНО», невеликий розрив у голосах, який створив можливості для фальсифікацій, був спричинений великою кількістю «клонів», що відтягнули голоси від основного кандидата.
«Ключову роль зіграли «клони», які були зареєстровані. Вони відтягнули на себе близько 1000 голосів, якби не було «клонів», то голоси пішли б до основного Шевченка і перемога була би беззаперечна. А оскільки розрив може бути 200 голосів між кандидатами, то можуть бути і різні маніпуляції, щоб зробити волевиявлення на користь іншого кандидата. Цілком реальні судові позови, бо менше 200 голосів різниця, можна скасувати вибори на певній дільниці», – зазначив Віталій Світлик.
Невизнання результатів виборів партією влади, «чорнуха» під час кампанії проти Шевченка та Кошулинського, «клони» та маніпуляції на дільницях може й допоможуть Вірастюку отримати мандат народного депутата.
Але все це дуже сильно вдарить по рейтингу президента, який намагається бути «слугою народу», але виходить – «як завжди». Адже напередодні виборів він запросив Вірастюка до себе «на нараду» щодо Івано-Франківщини. Тепер, все що відбувається з виборами на 87-ому окрузі, будуть пов’язувати з президентом.
ІА "Вголос": НОВИНИ