Насправді із органів ГУ МВС у Волинській області через відмову їхати у зону проведення антитерористичної операції в кінці травня звільнили майже всіх працівників взводу забезпечення супроводу роти дорожньо-патрульної служби ДАІ, підпорядкованої обласному управлінню міліції. Загалом це 12 осіб.

Тоді міністр внутрішніх справ Арсен Аваков повідомив, що ці міліціонери відмовилися виїжджати у відрядження на несення служби в зоні АТО, а отже порушили закони «Про міліцію» та «Про Дисциплінарний статут ОВС».  «Служити країні – це означає мати мужність, а не тільки махати паличкою!», – написав Арсен Аваков у Facebook.

Зараз усі звільнені з ГУ МВС України у Волинській області вирішили поновитися на колишніх посадах через місцеві суди. Один із них судиться у Львові.

Громадські активісти вважають, що Тарас Ділай подав до суду у Львові не лише через те, що, за його словами прописаний тут, а тому, що мама «даішника» працює в Господарському суді Львівської області, а батько претендував на посаду начальника УДАІ ГУМВС України у Львівській області. «Відтак, звільнений Ділай має тут «потрібні» зв’язки», – переконані активісти.

Про судовий процес, позивачем у якому є Тарас Ділай, ні громадськість, ні журналісти Львова не знали. Тому на перше засідання, яке відбувалося 25 червня, приїхали тільки активісти Самооборони із Волині. Однак на це засідання не з’явилися ні позивач, ні його представники, тому суд оголосив перерву до 8 липня. 

До того часу новина про зухвалого співробітника ДАІ вже дійшла до громадськості. Тому під Львівським окружним судом зібралися активісти, щоб прослідкувати за судовим процесом та «подивитися в очі цьому «даішнику».

«Такі міліціонери – сором для нашої держави. Вони жодного дня не повинні бути у правоохоронних органах. Я особисто готовий винести із зали суддю, якщо він прийме рішення про поновлення цієї особи на посаді працівника органів внутрішніх справ», – сказав перед початком судового засідання голова ГО «Я – Львів’янин», колишній сотник Майдану, координатор першого батальйону Нацгвардії Андрій Антонищак.

Вже від перших хвилин засідання головуючий суддя Ростислав Кузан разом із адвокатом позивача фактично «закидали» представника відповідача (юрисконсульта ГУ МВС у Волинській області) різними питаннями, які, на думку присутніх активістів та журналістів не завжди стосувалися суті справи.

Вони запитували, чи є наказ про відрядження саме Тараса Ділая у зону АТО, чому саме він, а не хтось інший мав їхати на схід України, чому звільнили увесь взвод супроводу ДАІ Волині, якщо на схід таки поїхали 10 працівників з цього регіону, як того вимагало Міністерство внутрішніх справ.

Адвокат ГУ МВС у Волинській області Оксана Забожчук пояснила суду, що МВС – військовий орган, де накази (в тому числі й усні) – не обумовлюються і не оскаржуються.

«У відрядження в зону проведення антитерористичної операції, відповідно до наказу Міністерства оборони, мали поїхати 10 працівників управління ДАІ у Волинській області. Оскільки в регіону є 5 рот Державтоінспекції, було прийнято рішення відрядити в зону АТО по двоє людей із кожної роти. Однак у взводі супроводу не знайшлося охочих їхати на схід країни, в зону бойових дій. Більше того, працівники написали рапорти на звільнення та здали посвідчення. Такі їхні дії було кваліфіковано, як порушення присяги та законодавства, тому працівників було звільнено», – пояснила  Оксана Забожчук.

Громадським активістам, які були присутні в залі суду, відверто не подобалась поведінка головуючого суду та адвоката Ділая. Тому вони робили зауваження й кричали «Ганьба!». Після цього за вказівкою головуючого судді – частина активістів були змушені покинути засідання.

Останньою краплею, яка вичерпала терпіння активістів зі Львова й Волині, стало бажання Ростислава Кузана допитати у якості свідків командира взводу супроводу Петра Лагоду та начальника управління ДАІ, полковника міліції Володимира Кравченю. Представник відповідача заперечила, мовляв, у справі наведено усі необхідні факти, тому допитувати цих осіб нема потреби. Однак суддя настоював на своєму. Тоді решта активістів у залі суду почали кричати «Ганьба!» та «Суддя, майте совість».

У залі здійнявся крик і суддя швидко оголосив перерву в засіданні суду до 11 години 3 вересня.

«Вони б іще президента на засідання суду викликали у ролі свідка, щоб він розказав, чому Ділай не поїхав на схід», – сказав після цього заступник начальника штабу Самооборони Волині Сергій Рижков. І додав, що у Волинській області суд уже відмовив одному «даішнику» у поновленні на роботу, а рішення по решті справ пообіцяли винести протягом 20 днів, як цього вимагає закон.

Водночас у Львові суддя відклав продовження розгляду провадження майже на 2 місяці. І це при тому, що згідно з чинним законодавством, дану справу мали б розглянути у 20-денний термін. На думку «самооборонівця» у Львові навмисно затягують праву щодо поновлення Ділая в ДАІ, аби громадськість про це забула і можна було без зайвого галасу прийняти вигідне рішення.

Одразу ж після такого судового засідання активісти вирішили з’ясувати у голови Львівського окружного адміністративного суду Віталія Тертичного, чому його підлеглі так відверто порушують чинне законодавство.

Той пояснив, що суди дійсно іноді порушують закон, бо не встигають у визначені терміни розглянути справи. І додав, що суддя Кузан від суботи, 12 липня, перебуватиме у відпустці, тому фізично не зможе провести засідання раніше, у визначений законом термін.

Відтак, люди попередили Віталія Тертичного, що звертатимуться до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України із вимогою перевірити роботу Львівського окружного адміністративного суду, якщо рішення про поновлення Тараса Ділая буде прийняте з порушенням чинного законодавства.

Тобто у будь-якому випадку історія із поновленням Тараса Ділая на посаді інспектора управління ДАІ у Волинській області матиме продовження. І хоча забарвлення цієї історії багато у чому залежить від поведінки судді  Кузана та колишнього «даішника», громадські активісти кажуть, що простежать, щоб наше правосуддя таки знайшло свого «героя».

Леся Бурбан, «Вголос»

ІА "Вголос": НОВИНИ