У Верховній Раді зареєстрований проєкт закону про заміну паспортів-книжечок на пластикові карти.

Наразі закон ще не прийнятий, тому всі, як і раніше, вклеюють нові фото в паспорти. А що робити тоді, якщо Рада прийме закон?

Сайт "Сьогодні" розповів, хто повинен замінити паспорт старого зразка і як проходитиме вся процедура.

Навіщо це потрібно

Відповідний проєкт закону розробили безпосередньо в Кабінеті міністрів. У пояснювальній записці до законопроєкту говориться, що зараз ті українці, які досягли 14-річного віку, отримують паспорт у формі пластикової картки, але водночас у багатьох залишаються паспорти старого зразка.

Тому першочерговим завданням в уряді назвали відхід від успадкованої від радянських часів системи документування, коли всі українці отримували паспорти-книжечки. Це має допомогти уніфікувати інформацію і створити єдині реєстри. Там додають, що з початку введення та видання паспорта у формі пластикової картки видано лише близько 3 млн таких документів.

Нагадаємо, ще з 1 листопада 2016 року всі громадяни України отримали змогу оформити внутрішній паспорт у вигляді ID-карти з вбудованим безконтактним електронним чипом, на який записані персональні та біометричні дані, включно з місцем реєстрації та сімейним станом. А вже з листопада 2018 року всі в будь-який момент можуть замінити паспорт-книжечку на ID-карту.

Хто муситиме замінити паспорт і чи обов'язково це

Нині паспорти у формі карти необов'язкові. Тобто їх у будь-якому разі видають 14-річним українцям, а всі решта можуть змінити документ за бажанням. Але проєкт нового закону передбачає повне виведення паспортів-книжечок з ужитку і заміну їх на сучасний формат.

Зокрема, у документі прописані такі строки дії паспорта-книжечки:

Відповідаючи на запитання «Чи буде обов'язковою заміна паспорта?», закон говорить: «Так, але тільки після досягнення певного віку».

Тобто коли громадянину України потрібно буде вклеювати наступне фото, паспорт у формі книжечки будуть автоматично замінювати на пластикову карту. А якщо фото вже вклеєне – живіть собі з книжечкою, якщо подобається, поки самі не захочете обміняти її на «пластик» або не стукне рік заміни фотографії в паспорті.

До того ж нові паспорти, наприклад у разі втрати або псування, також видаватимуть тільки в формі пластикових карт. Міняти паспорт будуть і в тому випадку, коли він визнаний недійсним.

В яких випадках паспорт визнають недійсним

У новому законопроєкті наведено повний перелік причин, через які паспорт визнають недійсним, а саме: У всіх цих випадках паспорт-книжечку мінятимуть на пластиковий документ.

Скільки коштує заміна паспорта

Нині безплатно ID-карти отримують тільки 14-річні українці, а ті, хто вирішив замінити документ, мають заплатити. Розрахувати вартість можна на сайті Державної міграційної служби, заповнивши невелику анкету.

Потрібно тільки вибрати своє місце проживання, строк, за який ви хочете оформити документ, ввести ПІпБ та ідентифікаційний код. Зокрема, вартість оформлення ID-карти за 20 днів на сьогодні становить 345 грн. З них 126 грн – це вартість адміністративних послуг, а 219 грн – вартість бланка. Якщо ви хочете оформити документ швидше, і заплатити доведеться більше – 471 грн.

У разі оформлення ID-картки замість втраченого або зіпсованого паспорта доведеться додатково сплатити 34 грн держмита.

ІА "Вголос": НОВИНИ