«Аргаяш – цинічне місто, яке нікому не довіряє», – пише Голос Америки з посиланням на видання Financial Times про містечко в Росії, яке опинилось в центрі скандалу цього місяця, пов'язаного з радіоактивним забрудненням повітря в Європі.

Поколіннями тут люди вмирали від хвороб пов’язаних з радіацією, в той час, як посадовці переконували, що все йде добре.

Цього місяця, 76 років після того, як радіація почала вперше витікати з комплексу «Маяк» до ближніх річок, озер і забруднювати атмосферу, російські посадовці визнали, що Аргаяш був у центрі, радіаційної хмари, яка містила «надзвичайно високий» рівень радіоактивного ізотопу рутеній-106 і поширилась так далеко, що досягла Франції, зазначає видання.

Російська метеорологічна служба зафіксувала підвищений рівень радіації наприкінці вересня, але заявила про це тільки цього понеділка. До цього місцеві політики тижнями заперечували чутки про витоки і спростовували повідомлення новинних агентства ЄС, які слідкували за пересуванням радіоактивної хмари, пише видання.

Рівень ізотопу перевищував звичайний рівень в 1000 разів. Посадовці стверджують, що це не шкідливо для громадського здоров’я.

«Ніхто нам нічого не каже», – говорить кухар місцевого кафе Лілія Галімжанова, 80-річна мати якої страждає на отруєння радіацією. «Ми боїмося. Ми боїмося за наших дітей та онуків», – нарікала Галімжанова виданню. Пані Галімжанова дізналась про радіацію в місті тільки тоді, коли її друг в Німеччині прочитав про це в західних газетах.

Джерело походження цього ізотопу, який не зустрічається в природі і утворюється в процесі переробки ядерного палива, не було підтверджено. Росатом, який управляє комплексом «Маяк» неодноразово заперечував звинувачення.

«Маяк не є джерелом підвищеного вмісту рутенію-106 в атмосфері», – йдеться в заяві Росатома, цитує FT. В четвер Росатом видав саркастичне повідомлення на сторінці в Facebook, насміхаючись над журналістами, і пропонуючи провести тур «колискою рутенію».

 

ІА "Вголос": НОВИНИ