Про це інформує кореспондент «Вголосу».

«Вирій-2015» традиційно складатиметься зі стаціонарної (реставраційної) та мандрівної частини.

«Перший тиждень табору відбудеться на території Любачівщини, Закерзоння (тепер це територія Польщі), під час якого викладачі спільно зі студентами кафедри реставрації та реконструкції архітектурних комплексів Національного університету «Львівська політехніка» проведуть відновлювальні роботи на українському цвинтарі в селі Суха Воля, неподалік польсько-українського кордону», – розповів співорганізатор табору-експедиції  Андрій Котлярчук.

За його словами, цвинтар села Суха Воля – новий об'єкт для реставраційної частини.

«Це українське село перестало існувати у своїх передвоєнних межах, тому нині цвинтар у безлюдній місцевості посеред лісу. Цей об'єкт «вирійчани» вперше обрали цілком самостійно без чиїхось рекомендацій чи прохань. Для вибору місця активісти доклали чимало зусиль: консультації, опрацювання архівних карт, даних Інтернету, три розвідкові виїзди», – відзначив Котлярчук.

«Перед початком таборування ми провели три ознайомчі поїздки на територію Закерзоння для пошуку місця. Насправді це новий, цікавий досвід і дуже корисний. Ми побачили багато гарних об’єктів, які потребують відновлення», – додала співорганізатор Христина Дубницька.

Стаціонарна (реставраційна) частина триватиме 5 днів.

За цей час учасники експедиції планують провести роботу з інвентаризації та паспортизації надгробків, розчистити територію, провести відновлювальні роботи та встановити інформаційну таблицю про українське село трьома мовами.

Серед учасників табору-експедиції є двоє студентів-реставраторів та випускники НУ «ЛП».

За словами організаторів, у програмі, крім відновлення старого українського цвинтаря на території Закерзоння, є відвідини тих теренів, де колись жили наші предки, знайомство з історією. У межах табору-експедиції передбачено мандрівку визначними місцями та пам'ятками українців у Польщі (Надсяння, Західна Бойківщина,  Лемківщина, Холмщина), зустрічі з тамтешніми українцями-автохтонами, лекції, дискусії, тренінги на тему історії, культури, географії етнічних українських земель за межами сучасних кордонів України.

Експедиція триватиме до 20 серпня.

ІА "Вголос": НОВИНИ