6% респондентів відповіли, що не зазнали негативного впливу кризи, тоді як 86% зізнались, що економічне потрясіння в тій чи іншій мірі зачепило їх.

60% осіб, які відповіли на запитання анкети, стверджують, що найбільше, окрім кризи, їхню діяльність гальмують місцева влада, її інституції (30%) та контролюючі органи (30%). Перешкоджають розвиватися підприємництву також нестабільна політична ситуація в країні (20%), недосконале законодавство (16%) та велика кількість погоджень і дозволів, забюрократизованість процедур і рішень, корупція (13%).

Серед основних проблем, які супроводжують сьогодні бізнес, респонденти вказали: зниження обсягів продажу, зменшення попиту на товари й послуги (24%), інфляцію-девальвацію гривні (23%), проблеми кредитування (21%) та затримку платежів з боку партнерів і клієнтів (19%).

Половина опитаних покладається в скруті лише на власні сили та допомогу з боку родичів і друзів. На сприяння держави очікує тільки 14% респондентів.

Координатор Клубу підприємців Львівської області Андрій Якимів, коментуючи результати опитування сьогодні, 20 липня, на засіданні Львівського прес-клубу, припустив, що до тих 6% підприємців, які сказали, що криза їх обійшла, належать власники фірм, що працюють у сфері послуг.

«Швидше це бізнес, пов’язаний з продуктами харчування», — висловився член робочої групи Клубу Ярослав Музичко.

А от член робочої групи Клубу Володимир Гарцула вважає, що криза все-таки «дістала» кожного, а підприємці, які думають, що їх вона оминула, трохи помиляються: «Думаю, тут присутній суб’єктивний погляд. Якщо, наприклад, підприємство не обтяжене кредитами – раз. Скажемо так, невеликий бізнес, тобто СПД, який ідеально надає ті чи інші послуги. Наприклад, якщо говорити конкретно за групу компаній «ВЕЕМ» (Гарцула – голова правління «ВЕЕМ». – «Вголос»), то в нас є підприємства будівельної галузі, які найбільше постраждали під час кризи, зменшення обсягів виконання робіт на 50%, а наприклад, є гуртівня меблевої плити і фурнітури, яка надає послуги з розкрою плити і продає фурнітуру, — у них обсяг реалізації майже не змінився. Тобто в цілому, якщо підприємець на анкету відповідав, що в мене тих проблем немає, це не означає, що його криза не зачепила. В цілому криза, я думаю, вдарила по всіх».

Опитування проводилось у квітні-червні 2009 року серед членів Клубу підприємців Львівської області. Головними респондентами, які давали відповіді на цільові запитання, були представники сфер — торгівлі (24%), промисловості та виробництва (19%), фінансів, банківської системи, страхування, інвестицій, послуг (15%), будівництва й транспорту (16%).

Клуб підприємців Львівської області створений у лютому 2009 року. Входить до складу ЛОО ВГО «Фронт змін». Налічує понад 125 членів, які представляють 20 галузей господарства.

ІА "Вголос": НОВИНИ