“Байдужість це тяжка хвороба душі”, - говорив один з чільних теоретиків демократії та лібералізму Алексіс де Токвіль. Саме на цю “хворобу” в Україні хронічно хворіє значна частина чиновницького апарату як на центральному, так і на місцевих рівнях. Це історія про те, як спазми цієї хвороби проявляються у центрі Львова, в “престижній” новобудові на вулиці Мечнікова, неподалік Личаківського цвинтаря.
Комфортне житло в престижному районі
Саме так позиціонував забудовник житловий комплекс, що постава за адресою Мечнікова 16 Г. За даними порталу ЛУН ЮА забудовником є компанія “Еко-дім”. “Еко-дім на Мечнікова" - саме з такою назвою житловий комплекс фігурує у рекламних матеріалах та базах даних львівських новобудов.
“«ЕКО-ДІМ на Мечникова» - житловий комплекс, що належить до категорії сучасних новобудов бізнес-класу. Це монолітно-каркасний будинок з армованого залізобетону висотою від шести до десяти поверхів” - такий опис об’єкту подає сам забудовник.
Водночас стан облаштування прибудинкових території біля ЖК “Бізнес-класу” залишає бажати кращого. Мешканці новобудови вже неодноразово скаржились на розбитий проїзд, яки веде до будинку і є абсолютно необлаштованим.
Крім повідомлень у соціальних мереж та скарг на Гарячу Лінію міста у Facebook мешканці будинку звертались також до Личаківської районної адміністрації та особисто міського голови Львова Андрія Садового. Проте з 2018-го року, відколи будинок був зданий в експлуатацію, ситуація не зрушилась з місця.
Хто має займатися благоустроєм?
Відповідь на це питання спробувала знайти журналісти нашої редакції. На перший погляд, цілком логічним видається, що ремонтом земельної ділянки мав би займатись забудовник. Він сам на це опосередковано натякає з огляду на опис новобудови на порталі ЛУН.
“Територія новобудови упорядковується, виконується комплексне озеленення, влаштовуються проїзди, пішохідні тротуари. Обладнується гостьова автопарковка, а також паркінг підземного типу” - пишуть представники девелоперської компанії.
Проте з огляду на юридичну плутанину, вже тривалий час мешканці новобудови розбивають ходові свої автівок, намагаючись маневрувати серед велетенських ям. Тут гуляють молоді сім’ї, щодня наражаються на небезпеку та дискомфорт мамами з візочками, вагітні жінки та маломобільні громадяни. І це не просто перерахунок всіх вразливих груп населення. Поруч, на вулиці Мечінкова, розташовано ряд медичних закладів, зокрема Львівська обласна клінічна інфекційні лікарня та міський “Пологовий клінічний будинок №1”.
Та ось вже третій рік ситуація не рушає з мертвої точки, і коріння цієї проблеми варто шукати в історії появи цього житлового комплексу.
Житло для військових
Земельна ділянка, , де розташований ЖК “Еко-дім на Мечнікова, занесена в кадастр 05.11.2015 р. за номером 47033933. Як вказано у земельному кадастрі, ділянка перебуває у державній власності, а її цільовим призначенням є будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку для будівництва житла для військовослужбовців, розташованої на території Львівської міської ради (військове містечко № 4, м. Львів, вул. Мечникова, 16)
Власне, саме це і є цікавим. Публічно будівлю позиціонують як проєкт від будівельної компанії “Еко-дім”, що вказано у назві. Партнерська холдингова компанія “Екодім”, як свідчать дані системи YouControl, зареєстрована у Львові ще в 1997-у році, і за цей час реалізувала чимало житлових комплексів у Львові та в цілому на Галичині. Проте за документами, до цього будинку вона не має прямого стосунку.
Дозвіл на будівництво, внесений в єдиний державний реєстр дозвільних документів в листопаді 2016-го року (серія ЛВ № 083163192102), свідчить, що замовником будівництва є Військова прокуратура Західного регіону України. Цікаво, що автором проєкту будинку є архітектор Данило Швець, син очільниці управління охорони історичної спадщини Львівської міськради Лілії Онищенко-Швець.
Про Військову прокуратуру, як замовника будівництва, йдеться також і в рішенні Виконавчого комітету Львівської Міськради, який за головування міського голови Андрія Садового ухвалив видати містобудівні умови й обмеження на зведення будинку. Проте в усіх цих документах фігурує крім замовника також і генеральний підрядник будівництва - ТЗОВ виробничо-торговое підприємство “Бодекс”. Його власник, Олександр Заїкін у минулому був директором ПРАТ “Екодім”, та володіє низкою пов'язаних із забудовником компаній.
В рішенні Виконком зокрема вказано наступне.
“Передбачити благоустрій території в ув’язці з існуючим благоустроєм прилеглої території та вул. І. Мечникова з влаштуванням малих архітектурних форм (урни для сміття, ліхтарі тощо), мощення проїздів передбачити асфальтобетоном, тротуарів – бетонними або кам’яними плитами розміром 30 см х 30 см х 6 см. Розробити проект вертикального планування території з відводом поверхневих вод у дощову каналізацію та проект зовнішнього освітлення території. Передбачити нормативне розміщення відпочинкового, господарського, дитячого ігрового майданчиків та нормативну кількість машино-місць” - саме такі зобов’язання були покладені на забудовника.
У компанії “Еко-дім” не змогли прокоментувати цю ситуацію. У відділі продажу пояснили, що не уповноважені коментувати об’єкти, які були вже давно здані, в той час, як в офісі забудовника перепросили та послались на відсутність на місці директора чи інших уповноважених осіб.
Тож залишається сподіватись, що місто відреагує на листи від ОСББ Мечінкова 16-Г та визначить статус цієї змеленої ділянки. Від неї самоусунувся забудовник, і формально змусити його зробити тут благоустрій майже неможливо.
Річ у тому, що ділянка, на який розташовано вкритий ямами під'їзд до будинку та ділянка, на якій стоїть сам будинок - не й одне те ж саме. Проїзд належить до ділянки за номером 4610137200:04:001:0021, цільовим призначенням якої є обслуговування адміністративної споруди. Саме там розташовано Західне регіональне управління Державної прикордонної служби України. Очевидно, саме цей факт створює юридичну колізію, яка заважає впорядкувати ситуацію.
Відтак, ключ до розв’язання проблеми лежить в руках чиновників ЛМР. Саме від їх доброї волі залежить, чи буде вирішне це питання, і чи зможуть мешканці ходити власне хідниками, а не місити болото.
ІА "Вголос": НОВИНИ