Вчені-астрономи, які спостерігають за глибинами Всесвіту, виявили вельми незвичайну зірку, білого карлика з гелієвою атмосферою, пише dailytechinfo.  

Найбільш незвичайним є те, що ця зірка, PG 0112 + 104, пульсує 11 незалежними способами, що є свого роду рекордом.

Незабаром вчені зможуть отримати чимало нової інформації про динаміку обертання і про інші процеси, які відбуваються в надрах цього небесного тіла.

Зірка PG 0112 + 104, має масу половини маси Сонця і температуру поверхні 30 тисяч градусів за шкалою Кельвіна. Спочатку її відносили до класу DB, білих карликів з гелієвою атмосферою. Але після того, як група астрономів з університету Північної Кароліни з’ясувала, що яскравість цієї зірки змінюється внаслідок її нерадіальних пульсацій, зірку перекваліфікували на пульсуючого білого карлика DBV.

 

Вивчення пульсацій зірки PG 0112 + 104 проводили за допомогою відомого космічного телескопа Kepler, який спостерігав за нею протягом трьох місяців у середині 2016 року в рамках огляду Campaign 8 розширеної місії K2. Завдяки такому тривалому періоду спостережень, вчені змогли ідентифікувати 11 незалежних видів пульсацій цієї зірки. Ці пульсації виникають в результаті обертання зірки, зародження і переміщення в її надрах на різних глибинах магнітних дипольних областей з кількістю полюсів від двох до чотирьох.

Амплітуда коливань, зумовлених деякими видами пульсацій, настільки мала, що для їхньої реєстрації недостатньо чутливості більшості існуючих астрономічних інструментів. Такі коливання яскравості зірки зовсім неможливо вловити за допомогою будь-якого наземного телескопа.

Крім кількості видів пульсацій, астрономи визначили, що коливання яскравості зірки PG 0112 + 104 мають періодичний характер і відповідають часу звернення верхнього шару цієї зірки, який дорівнює 10.17 години.

«Вивчення динаміки процесу обертання зірки має велике значення для розуміння нами процесу формування, існування і розвитку зірок загалом, в ньому беруть участь такі процеси, як конвекція, дифузія і динаміка формування складних магнітних полів», - пишуть дослідники. - Подальше вивчення зірки PG 0112 + 104 може серйозно просунути нас вперед, адже в її надрах ми спостерігаємо найскладнішу з можливих картину взаємодії всіх процесів і явищ».

ІА "Вголос": НОВИНИ