У час, коли Росія активно підтримує сепаратистів та бойовиків в окупованому Донбасі, анексувала Крим та продовжує вбивати і калічити наших громадян, більша частина українців не хоче розривати жодних стосунків з країною-агресором. Принаймні про це свідчать дані соцопитування, яке було проведене з 9 по 14 вересня 2016 року в усіх регіонах України, за винятком окупованих територій Донбасу й Криму, Центром Разумкова.

Так, незважаючи на відверту військову агресію з боку Москви, яка вже забрала життя десятків тисяч наших співвітчизників, 55% українських громадян виступають проти розриву дипломатичних відносин України з Росією і 52,1% – проти запровадження візового режиму з Російською Федерацією.

Не любимо Росії, але проти розірвання стосунків

Натомість за розрив дипломатичних відносин із Росією висловилися тільки 24,8% опитаних. Також, порівняно із березнем 2015 року скоротилася частка прихильників запровадження візового режиму з Росією – з 46,7% до 29,0%, а частка супротивників зросла більше, ніж на 10%, відзначають соціологи.

Розірвання відносин, і запровадження віз із РФ підтримують переважно на заході країни. Не підтримують ці ідеї більшість жителів Донбасу, решти сходу, півдня і навіть відносна більшість мешканців центрального регіону.

Попри те, за даними соціологічної групи «Рейтинг», 58% українців негативно ставляться до Росії, а її президент Владімір Путін – очолює антирейтинг світових лідерів – майже 80% мешканців України не люблять президента Російської Федерації.

Аналогічне ставлення і у росіян до українців. Так, за даними опитування «Левада-центр», більше 63% росіян стабільно негативно ставляться до українського народу. До прикладу, ще у 2013 році лише 23 відсотка росіян вкрай негативно ставились до України. Мешканці країни-агресора характеризують українців, як підступних, хитрих і заздрісних.

Чому ж українці готові підставити «другу щоку» і так поблажливо ставляться до тих, хто приніс на їхні землі руйнування, кров і смерть? Про це кореспондент «Вголосу» поспілкувався з військовим експертом Олексієм Арестовичем, заступником директора соціологічної служби Центру Разумкова Михайлом Міщенком, волонтером Сергієм Глотовим та соціологом, директором фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Іриною Бекешкіною.

Чому українці раптом почали лояльніше ставитися до свого поневолювача?

Олексій Арестович: Говорити, що українці люблять росіян – це підігравати російській пропаганді, яка потім скаже: от це наш братній народ, а у всьому що відбувається зараз, винна «київська хунта», яку потрібно позбавити влади і натомість повернути «легітимного президента». Така статистика у нас через те, що Росія – це ворог, з яким у нас дуже багато родинних та історичних зв’язків. Якщо б це була інша країна – Польща, Румунія, Угорщина – це б сприйнялось зовсім по-іншому. А так частина України з Росією жила в складі однієї держави понад чотириста років. Є вкрай багато зв’язків, які так просто неможливо розірвати. Так, за різною статистикою два мільйони українців зараз живе і працює у Росії, має там зв’язки, тому зрозуміло, що вони і члени їхніх родин будуть проти введення візового режиму з Росією. Разом з тим, українці не ставляться до Росії позитивно. Ці статистичні дані формуються на основі особистісних зв’язків. Бо якщо у мене є родич, він усе одно залишається родичем попри політичні перипетії і відповідно мені потрібно з ним взаємодіяти, а тут візовий режим... І зрозуміло, що це викликає негатив, але повторюю, це не означає, що українці люблять росіян.

Сергій Глотов: Така ситуація через те, що ми повністю програємо інформаційну війну, майже немає української пропаганди, популяризації України, як в самій Україні, так і в світі, а тому така статистика: більша частина українців вважає, що не потрібно розривати відносини з країною-агресором. Хоча я вважаю, що це треба було зробити уже давно і навіть не задумуватись про наслідки. Це наша влада мала б зробити ще на початку російської агресії, коли у нас забрали Крим. А така ситуація склалась через потужну російську пропаганду та російське лобі в Україні. Хоча більшість моїх знайомих вважають Росію агресором, але це люди, які пройшли через АТО, а тому вони і визнають, що однозначно тільки Росія винна у цій ситуації. Бо зараз фактично ми не воюємо з цими фейковими республіками, а з регулярними російськими військами. От якби про це постійно говорили народу і пояснили, чому Росія небезпечна – то думка була б інша.

Ірина Бекешкіна: Наші громадяни в цій ситуації зайняли помірковану позицію. Якщо дивитися на інші соціологічні дані, то чітко видно, що вони вважають, що Росія – це ворог та агресор, що Україна воює з Росією. Але разом з тим усі розуміють, що розірвання дипломатичних стосунків – це вже край. Бо не зрозуміло, як вести переговори з агресором, якщо будуть розірвані усі дипломатичні стосунки. Адже це означає, що потрібно буде закрити українське посольство в Росії, вислати усіх російських дипломатів і послів та закрити усі консульства. І це будуть вкрай радикальні кроки. А українці не схильні до таких речей. Але я наголошую, що дане опитування не свідчить про позитивне ставлення до країни-агресора.

Михайло Міщенко: Питання про скасування безвізового режиму з Росією аж ніяк не демонструє ставлення до росіян в Україні, це наслідок державної політики. Тут спостерігається дійсно така динаміка, що зменшилася частка українців в порівнянні з минулим роком, які підтримують введення візового режиму з Росією. Є й інша статистика, де 18 відсотків українців підтримують союз з Росією, але це не більшість, і це люди старшого віку, росіяни за походженням, які живуть в Україні. Вони відчувають спорідненість з Росією та вочевидь не вірять в те, що є інший вихід для України та в політиків, які сьогодні при владі. Разом з тим інший пункт цього ж опитування, який стосувався націоналізації російських підприємств, свідчить про те, що більшість українців проти, аби російські бізнесмени наживались в Україні. І на це теж потрібно зважати.

«М’яка» позиція влади щодо трактування російської агресії впливає на думку українців?

Михайло Міщенко: Так, дійсно. Я це пов’язую з тим, що українське керівництво дуже чітко дало зрозуміти, що воно не піде на запровадження візового режиму. Немає конкретних дій з боку влади для підтримки ідеї, що потрібно запроваджувати візовий режим з Російською Федерацією, а тому і такий результат.

Директор департаменту інформації і друку Міністерства іноземних справ РФ Марія Захарова назвала українців «класом робітників у Росії». Чи бажання не вводити візовий режим з РФ пов’язане з тим, що українці їздять на заробітки в Росію?

Олексій Арестович: Так, на жаль. Варто усвідомити, що у Росії є багато заробітчан навіть із Західної України, але ж це не означає, що вони позитивно ставляться до Москви. І тут їх важко звинуватити у зраді, бо влада не здатна цих людей забезпечити економічно. Відповідно в Україні є суспільна угода і це питання цієї суспільної угоди: якщо влада скаже: мовляв, ми воюємо з Росією, то будь ласка якось потерпіть, а ми зробимо усе можливе, щоб через рік-два ваш економічний стан покращився, народ погодиться. Але цього не було. А якщо такого немає, то у суспільстві робота у Росії сприймається, як нормальне явище - потрібно ж якось жити. Влада не робить роз’яснювальної компанії, тому в суспільстві і таке відбувається. Якщо б українцям все пояснювали, як це було в США під час Другої світової війни, коли Рузвельт щотижня говорив своїм громадянам, чому їм це потрібно, чому варто воювати – це мало величезну підтримку в населення. Треба пояснювати, спілкуватися з народом. Влада не говорить, чому Росія агресор, чому потрібно розірвати стосунки з окупантом, а якщо народ цього не чує від них, то шукає пояснення в інших джерелах, в тому числі й в московських.

Як нам діяти у такому випадку?

Олексій Арестович: Потрібно або пояснювати, або ж запроваджувати воєнний стан і тоді й так буде все зрозуміло. Оскільки зараз триває інформаційна війна з Росією, то треба розгорнути інформаційну кампанію, яка б втовкмачувала людям, чому потрібно розірвати дипломатичні стосунки, для чого потрібен цей візовий режим, які від цього вигоди для України. Врешті влада має розірвати стосунки і тоді громадська думка зміниться. Людям потрібно говорити, що Росія – це агресор та окупант, який століттями знищував нашу мову та культуру, який зараз веде війну на сході України, а введення візового режиму необхідне, щоб зменшити вплив Росії на нашу країну. Натомість цього ніхто нам не каже, тому й такий сумний результат.

 

Марія Бойко, «Вголос»

 

В тему

Громадський діяч, блогер Олександр Аронець бажання українців не розривати дипломатичні відносини та не вводити візовий режим з Росіїєю пов’язує з тим, що на території Україні проживають носії російської культури:

«Хочу нагадати, що в Україні згідно перепису населення проживають близько семи мільйонів етнічних росіян. За всіх не можу сказати, але переважна більшість з них були, є і будуть лояльними до Росії. Більше того, вони є цивільними солдатами своєї батьківщини, які поширюють російську мову, культуру та традиції. Шкода, але треба визнати, що українці досі ще перебувають під сильним впливом російської етнічної меншини. Крім того, українці дивляться антиукраїнські ЗМІ, які десятками років нас зомбують і намагаються зробити лояльними до Росії. Зрештою, найбільш піддаються впливу Росії ті громадяни України, які спілкуються російською мовою. Це чітко простежується, якщо поглянути на карту зони АТО, яка збігається з картою найбільш російськомовних регіонів України. Натомість українська влада захищає всіх, лише не українців - дозволяє антиукраїнські ЗМІ, оберігає російську мову. Таке враження, що зайвими для влади в Україні є українці».

 

ІА "Вголос": НОВИНИ