«Ми стали першими, хто побачив цього п'ятиметрового кита цілком, і нам пощастило знайти відразу двох особин. Все, що ми знали про лопатозубих китів до цього моменту, базувалося на трьох черепах, знайдених біля берегів Нової Зеландії та Чилі за останні 140 років. Дивно, але ми майже нічого не знаємо про таких великих ссавців», - пояснила керівник групи вчених Рошель Константін з Оклендського університету (Нова Зеландія).

Константін і її колеги виявили туші двох «невловимих» лопатозубих китів (Mesoplodon traversii), розслідуючи чутки про декілька незвичайних китів, викинутих на берег пляжу Опапе на південь від Окленда в грудні 2010 року.

Місцеві натуралісти і екологи, які виявили двох китів - самку і її дитинча, вважали їх ремнезубими китами Грея (Mesoplodon grayi), які досить часто викидаються на пляжі Нової Зеландії. Коли природоохоронні служби Нової Зеландії прибули на пляж і спробували врятувати китів, тварини вже встигли загинути. Екологи відокремили кілька фрагментів шкіри, сфотографували туші і відправили всі дані в Центр захисту тварин в Окленді.

Ці зразки потрапили в лабораторію Константін та її колег у рамках національної програми по генетичної ідентифікації китів, викинутих на береги Нової Зеландії, яка проводиться вже 20 років. Вчені витягли із клітин кита ДНК. Виявилося, що геном китів з пляжу Опапе не нагадує за своїм устроєм ДНК інших китоподібних з сімейства клюворилих китів, до яким належать лопатозубі і ремнезубі кити.

Даний факт дозволив Константін і її колегам припустити, що мати і її дитинча насправді є лопатозубими китами. Це припущення підтверджується тим, що геном даних китів і обривки ДНК, витягнуті з щелеп та інших кісток Mesoplodon traversii, знайдених за останні 140 років, збігаються на 99%.

Переконавшись в унікальності китів з пляжу Опапе, вчені склали список ознак, що відрізняють самок і дитинчат Mesoplodon traversii від ремнезубих китів Грея. За їх словами, «невловимі» кити відрізняються від своїх звичайних родичів відносно великою і помітною ехолокаційною «динею», темним забарвленням носа і білими плямами на різних частинах тіла.

Автори статті витягли останки Mesoplodon traversii, закопані на пляжі, і перевезли їх в Оклендський національний музей для їх подальшого вивчення. Вчені вважають, що нові відомості про анатомію і подобу «невловимих» китів допоможуть новозеландським екологам та їх добровільним помічникам відрізняти їх від інших клюворилих китів, і своєчасно оповіщати океанологів про знахідку.

«Цілком можливо, що Mesoplodon traversii відносяться до числа китів, що мешкають у відкритому океані. Такі тварини живуть і вмирають прямо у водах океану, і рідко наближаються до берегів суші. Нова Зеландія оточена безбережними водами океану, і в них ховається багато мешканців моря, поки невідомих нам», - підсумовує Константін.

Джерело: Ecotravel http://www.ecotravel.ru/news/1550

ІА "Вголос": НОВИНИ