Британські політики виступили з ініціативою створити спеціальний трибунал для розслідування «злочину агресії» Росії в Україні.

У заяві, викладеній на сайті колишнього прем’єр-міністра Великобританії Гордона Брауна, пропонується «створити спеціальний трибунал з обмеженим фокусом на »злочині агресії", щоб доповнити розслідування, яке проводить Міжнародний кримінальний суд (МКС) щодо злочинів Росії в Україні.

Пропозицію підтримали лідер опозиції Кейр Стармер і колишній лідер Консервативної партії та член парламенту Іейн Дункан Сміт, повідомила британська газета The Observer.

Оскільки Росія не ратифікувала Римський статут і, ймовірно, «застосує своє вето в Раді Безпеки ООН проти передачі», МКС залишився не в змозі «розслідувати злочини агресії проти України», пояснюється в заяві Брауна.

Він зазначив, що, маючи справу з президентом Росії Володимиром Путіним, ще перебуваючи на посаді, він зрозумів, що «єдине, що Путін розуміє - це сила».

«Одна з наших сильних сторін — сказати, що це міжнародний злочин. І особливо злочин агресії», – додав Браун.

Британські політики заявили, що трибунал може бути створений за прикладом Нюрнберзького процесу, що проходив у 1945-1946 роках.

«Спеціальний трибунал має бути створений на тих самих принципах, якими керувалися союзники в 1941 році, для розслідування актів агресії Росії в Україні, якій допомагає Білорусь, та того, чи є вони злочином агресії», – йдеться в заяві британських політиків.

Автори заяви додали, що «окрім розслідування та висунення звинувачень президенту Путіну, трибунал може також притягнути до відповідальності членів Ради національної безпеки Росії та, можливо, Білорусі, а також політичних і військових лідерів цієї явно незаконної війни».

РФ відкидає звинувачення у скоєнні військових злочинів, незважаючи на численні свідчення зворотного.

У вересні з закликом створити міжнародний трибунал для розслідування воєнних злочинів, скоєних РФ в Україні, виступила головуюча в ЄС Чехія. 

У листопаді 2022 року голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн висунула пропозицію ЄС створити «спеціалізований суд за підтримки ООН для розслідування та судового переслідування злочину агресії Росії».

Розслідування проти влади РФ, а можливо і президента Володимира Путіна, також веде Міжнародний кримінальний суд в Гаазі. При цьому 13 грудня влада Нідерландів заявила про готовність створити новий трибунал при підтримці ООН для розгляду справ про вторгнення і воєнні злочини РФ в Україні.

ІА "Вголос": НОВИНИ