Бюджетна підготовка
Ще на початку цього тижня у Львові зібралися громадські слухання, де розглядалися основні показники бюджету, які 6 січня були затверджені виконкомом Львівської міської ради і тоді ж розіслані депутатам. Щоправда окремі депутати їх так і не отримали.
Документ з цими показниками з’явився у публічному доступі лише у день громадських слухань, і активісти обурювалися цим, адже їм представили лише основні показники видаткової частини бюджету, не надавши чомусь показників дохідної частини. Керівник департаменту фінансової політики Львівської міськради Олег Іщук непереконливо пояснював, що бюджет – це надзвичайно великий обсяг документів, тому для громадськості були підготовлені лише його основні витяги.
Під час слухань громадські активісти внесли безліч пропозицій і зауважень до представленого документу і наголосили, що він потребує ретельнішого опрацювання. Тоді ж голова депутатської бюджетної комісії у «Львівській міській раді», «свободівець» Яромир Самагальський заявив, що звернеться до міського голови Львова Андрія Садового з проханням перенести анонсовану на 15 січня «бюджетну сесію». Адже, на його думку, бюджет справді потрібно доопрацювати, а найголовніше – затвердити в комплексі з ним місцеві податки і збори, які держава делегувала органам місцевого самоврядування.
Голова фракції ВО «Свобода» у Львівській міськраді Любомир Мельничук також заявив, що депутати не готові голосувати за кота в мішку, тому сесію потрібно перенести.
Попри це, 14 січня відбулося засідання виконавчого комітету Львівської міської ради, де було внесено чергові зміни до проекту міського бюджету-2015. Також стало відомо, що мер Львова Андрій Садови таки підписав розпорядження про проведення бюджетної сесії сьогодні – 15 січня.
Шоу почалося
Не потрібно було володіти надзвичайними паранормальними здібностями, щоб спрогнозувати, що нинішнє засідання буде вельми цікавим й неочікуваним. Зрештою, так і сталося: на сесії зареєструвалося лише 38 депутатів із 90 – недостатньо для початку роботи. Здебільшого, проігнорували сесію депутати від ВО «Свободи».
Мер Львова Андрія Садовий всіма способами намагався «протиснути» прийняття – говорив, що бюджет усіма узгоджений, апелював до депутатів, використовуючи властиву йому риторику, кажучи навіть, що їм пороблено. Та від цього сесійна зала не стала повною, а усі ці звернення виглядали, скоріш за все, як добре завчена промова для телекамер, адресована передусім журналістам, а не міським обранцям.
Зрештою, депутат від партії «УДАР» у Львівській міській раді Анатолій Крачковський виголосив спільну заяву від фракцій «УДАРу», «Народного руху», «Нашої України» та РХП, в якій ідеться про необхідність затвердити бюджет Львова саме сьогодні.
Поспіх в ухваленні бюджету зазначені депутати пояснювали тим, що, відповідно до бюджетних змін, фінансування галузі охорони здоров’я та освіти тепер здійснюватимуть за рахунок субвенцій з Держбюджету, а без ухвалення міського бюджету отримати ці субвенції буде фактично неможливо і це призведе до проблем з виплатою зарплат учителям та медикам.
Щоправда, виявилося, що цей депутатський речник зовсім «не в темі»: на прохання журналістів назвати основні показники бюджету, за який готові голосувати «ударівці», Анатолій Крачковський почав плутатися в цифрах, й так і не зміг цього зробити.
За що голосувати?
Після «фінансового конфузу» з депутатом Крачковським, «Вголос» вирішив з’ясувати, наскільки його колеги, які заявили про свою готовність голосувати за міський бюджет, обізнані з основними показниками головного фінансового документа міста на наступний рік.
Усі опитані нами депутати, з якими вдалося поспілкуватися по телефону, а це: Роман Вусач, Анатолій Країнський, Валерій Веремчук, Сергій Подолинний та Василь Горон – заявили, що беззаперечно були готові нині голосувати за бюджет Львова-2015. Однак, коли ми попросили їх назвати основні показники бюджету міста, у частини з них виникли проблеми.
Роман Вусач одразу ж зіслався на зайнятість, пояснивши, що він не може говорити, бо тривають збори. Анатолій Країнський, зробивши глибокий вдих, дещо витримавши паузу (напевно для того, аби зазирнути в документи, – Авт.) таки зміг назвати кілька цифр.
Депутат Сергій Подолинний зазначив, що бюджет просто необхідно було підтримати нині, бо це зарплати вчителів та медиків. На запитання, чи може він назвати основні показники, він відповів так: «Ви знаєте, якби мені прийшли всі документи, а я не всіх їх аналізував і дивився… Але концептуально там було закладено все правильно, було обговорення, були внесені певні поправки… Я одразу скажу, що на всіх слуханнях не був, але принцип формування бюджету і субвенції, які виділяються державою на зарплати, вони необхідні».
На уточнююче запитання, який все-таки загальний обсяг бюджету міста, Подолинний відповів: « Я не можу вам сказати відразу. Я мушу подивитися, бо в усі цифри не вникав. Можу лише сказати, що всі ці речі були обраховані в управліннях, департаментах»
Депутат Василь Горон теж спочатку заявив, що готовий був голосувати за бюджет міста. Але коли його запитали про основні показники, пообіцяв назвати їх пізніше, бо йому «зараз незручно говорити».
«Київський сценарій» не пройде
Зрештою, так і не зібравши кворуму, в роботі сесії було оголошено перерву, під час якої обидві сторони мали б оголосити свої аргументи.
«У нас не залишається інших аргументів, щоб достукатися до здорового глузду, щоб нас почув і депутатський корпус, і громада. Мер Львова Андрій Садовий хоче перетворитися на львівського Гройсмана, який намагається «нагнути» всю громаду через коліно, прикриваючись абсолютно абсурдним намальованим армагеддоном», – пояснив голова фракції «Свобода» у Львівській міській раді Любомир Мельничук.
Він наголосив, що останні зміни до проекту міського бюджету було затверджено лише вчора по обіді, тож значна частина депутатів навіть не встигла з ними ознайомитися.
«Також у вівторок було проведено громадські слухання, на яких представники всіх громадських організацій заявили про те, що цей бюджет потрібно доопрацьовувати. Я заявив, що ми переноситимемо сесію, мер Львова про це знав, знали й чиновники. Бавитися в політиканство – це вкрай негативно і підло. Я розумію, що рівень фарисейства міського голови зашкалює, але «нагнути» громаду і депутатський корпус так, як це зробив Гройсман у Києві, ухвалюючи бюджет уночі й потім підсуваючи хтозна-що, не вдасться. Голосувати за кота в мішку ми не будемо», – пояснив голова фракції.
Він додав, що бюджет – це головний фінансовий документ і до його ухвалення потрібно ставитися зважено.
«Ухвалених учора змін не бачила громадськість, більшість депутатів фізично не могла з ними ознайомитися. Область не прикривається вчителями і лікарями, а натомість призначає бюджетну сесію на наступний тиждень, щоб дати змогу всім вивчити цей документ. Тому ми також продовжуватимемо проведення реальних публічних громадських слухань, щоб громада ознайомилася з цим документом, за яким житиме місто. Доки ми не побачимо реальних цифр, доки відкрито з громадою не обговоримо бюджет в експертному середовищі, доти голосувати за кота в мішку не будемо», – наголосив Мельничук і додав, що фракція ВО «Свобода» готова розглядати бюджет міста 22 січня, наступного четверга.
Голова ж депутатської бюджетної комісії у Львівській міській раді, «свободівець» Яромир Самагальський назвав те, що відбулося у сесійній залі, шоу, влаштованим мером Львова.
За словами Яромира Самагальського, фракція ВО «Свобода» зверталася до мера Львова Андрія Садового з проханням перенести засідання бюджетної сесії, аргументуючи тим, що бюджет потрібно доопрацювати, а найважливіше – ухвалити його в комплексі з усіма необхідними документами. Йдеться, зокрема, про податок на нерухомість, акцизний податок, програму пільг для виробників. Однак мер Львова на власний розсуд таки вирішив скликати сесійне засідання сьогодні, щоб продемонструвати журналістам напівпорожню залу.
«Ми спостерігали за шоу. Насправді в технічному плані ми опрацювали бюджет, і десь на 95% він є узгодженим, та проблема полягає не в цьому. Найсерйозніша проблема цього бюджету – те, що в комплексі до нього повинні йти ще додаткові ухвали. Зокрема, ухвала про податок на акциз, податок на нерухомість – до дохідної частини бюджету, до видаткової частини бюджету – це програма надання пільг виробникам у зв’язку з ухваленням нової нормативно-грошової оцінки землі та програма пільг з оренди для громадських, церковних організацій і навчальних закладів. Фактично, ці документи значною мірою змінять основні показники бюджету», – пояснив Яромир Самагальський.
Водночас він додав: коли було затверджено Держбюджет, там чітко було прописано, що ці ухвали про місцеві податки мають затвердити до 1 лютого. «Я звертався до міського голови Львова з ініціативою ухвалити все в комплексі. Нам потрібно буквально кілька днів, щоб доопрацювати ці документи, і тоді зможемо затвердити бюджет у комплексі», – пояснив голова комісії.
Він також додав, що останні зміни до проекту бюджету виконавчий комітет Львівської міської ради ухвалив лише вчора, і не всі встигли з ними ознайомитися.
За словами Самагальського, чи бюджет було б ухвалено 2 січня, чи 9, чи 20 – принципової ролі це не відіграє. Адже Львів традиційно в січні живе за 1/12 частиною показників торішнього бюджету.
«Та й найбільші міста України ще не затвердили своїх бюджетів – це і Київ, і Дніпропетровськ, зрештою, і Львівська область. Невже керівництво Львівщини теж не дбає про освітян і медиків? Це не так. Нам потрібно затвердити серйозні концептуальні документи, які принесуть або великі доходи до міського бюджету, або великі збитки», – пояснює депутат.
Також він додав, що в новому Бюджетному кодексі немає норми, яка діяла раніше, відповідно до якої органи місцевого самоврядування мали затверджувати свої бюджети не пізніше ніж за 2 тижні з часу ухвалення Держбюджету.
«Свободівці» наполягали, що бюджетну сесію потрібно провести 22 січня, наступного четверга, і в комплексі розглянути основні фінансові документи.
Після перерви достатньої кількості депутатів для проведення сесійного засідання так і не назбиралося, тож усі розійшлися до «наступного разу». А вже наприкінці дня з’явилося повідомлення прес-служби Львівської міської ради, що наступне засідання сесії відбудеться у понеділок, 19 січня. Тож, вже у понеділок львів’яни зможуть побачити, чи врахує Садовий зі своєю командою висловлені на громадських слуханнях побажання громадськості, а чи готуватимуть наступне «бюджетне шоу», в якому показуватимуть усі свої «таланти».
Олена Янковська, «Вголос»
ІА "Вголос": НОВИНИ