Теорій щодо причин падіння вежі єснує декілька. Одні дослідники вважають, що майстер Бонанно заощадив на фундаменті, для того щоб його гонорар став більше. На думку інших – він просто помилився, заклавши одну частину фундаменту у твердому грунті, а іншу в м'якому.

Архітектурний ансамбль, зведений на площі чудес у місті Піза, складається з чотирьох споруд: кампанілли, Дуомо, біптістерія, і цвинтаря Кампо-Санто, які були сконструйовані в XII - XIII століттях.

Собор зводили впродовж 55 років. Побудувавши перший поверх, висотою в 11 метрів з двома колонадними кільцями, архітектор Бонанно зауважив, що дзвіниця відхилилася від вертикальної осі на 4 сантиметри. Він відразу припинив роботу і назавжди зник із міста.

Тільки через 100 років від початку будівництва вежі, у 1275 році, влада міста знайшли сміливця, який наважився звести дзвіницю. Коли архітектор Джованні ді Сімоні, відновив роботи, відхилення верхнього краю карнизу башти від осі становило 50 см. І він прийняв рішення перетворити недолік вежі – похиле положення, в його основну перевагу.

Спроб порятунку вежі було чимало. У 1936 році під тиском в її основу ввели цемент, бетон і рідке скло. У 1961 спробували ущільнити осідаючі і сипучі пласти грунту за допомогою електрокінетичних процесів. Проте, жоден із цих методів навіть не призупинив падіння вежі.

Джерело: svit24
 

ІА "Вголос": НОВИНИ