Деякі закордонні військові експерти знову активно заговорили про те, що у 2017 році Росія може знову спровокувати війну з Україною.

Зокрема, свої прогнози експерти аргументують тим, що РФ готується до проведення масових військових навчань «Захід 2017». Саме це, на думку російського військового експерта Павла Фельгенгауера, може стати підготовкою до чергового військового вторгнення саме в Україну.

«У цих навчаннях візьме участь до півмільйона людей. Для Сирії це багато. Для Прибалтики – багато, і було б самогубством йти війною проти Заходу, де так щільно сконцентровані війська НАТО. Залишається тільки Україна. Все стане зрозуміло 15 серпня 2017 року. Тоді закінчується будівництво залізниці, яка йде в обхід України. Це дозволить перекидати танкові сили з Центрального військового округу РФ в Південний», – сказав Фельгенгауер.

Аналітичний центр «Atlantic Council»  - неурядова організація США, котра переважно займається міжнародними відносинами атлантичної спільноти, опублікувала матеріал професора політології Ратґерського університету (Ньюарк, США) Олександра Мотиля.  Він спеціалізується на питаннях по Україні, Росії та колишньому СРСР. За його словами, найближчим часом агресія з боку Росії справді ймовірна. Зокрема, професор Мотиль такий висновок зробив внаслідок публікацій російських експертів у ЗМІ та аналізу телевізійного простору країни-агресора, де постійно лунали заклики до повномасштабного вторгнення на територію України.

«20 грудня старший експерт Центру військово-політичних досліджень престижного Московського державного інституту міжнародних відносин, Міхаїл Алєксандров, заявив, що у випадку масових порушень українськими військовиками режиму припинення вогню на східному Донбасі, Росія мусить відповісти «масштабною атакою донбаських військ» — відсилаючи туди з важким озброєнням до 35 тисяч росіян та їхніх маріонеток в Донецькій і Луганській областях — «з підтримкою нашої авіації та далекобійних систем, а саме: нашими ракетними системами, крилатими ракетами та Іскандерами», - пише Мотиль.

Разом з тим експерт наголошує, що вторгнення матиме жахливі наслідки, як для Росії, так і для України.

«Чи зможе Росія дати раду з такою війною, будучи водночас втягненою у війну в Сирії? Можливо. Однак втрати будуть величезні — не лише для українців, а й для росіян, кількість загиблих з обох сторін може вимірюватися сотнями тисяч», - підсумував Олександр Мотиль.

Про те, що агресія Росії проти України набирає нової сили й свідчать втрати ЗСУ на Світлодарській дузі, де з 18 по 23 грудня під час бойових дій загинули 9 українських військових.

Наскільки прогнози іноземних експертів є точними та чи зможемо ми захиститись, якщо Росія все ж нападе, «Вголос» запитав у військового експерта Олексія Арестовича, військового експерта, екс-працівника Генштабу Олега Жданова,  генерала-полковника у відставці, колишнього начальника Генерального штабу ЗСУ, екс-першого заступника міністра оборони України Анатолія Лопату та військового експерта, ветерана АТО Юрія Колеснікова.

Російські військові експерти, російські ЗМІ говорять про те, що Росія у 2017 готується до повномасштабного військового вторгнення в Україну, скажіть, наскільки це можливо?

Олег Жданов: Справді, у 2017 році Росія планує масштабні військові дії «Захід-2017». Така велика концентрація військ і підготовка до цих навчань, накопичення військової техніки справді може бути загрозою повномасштабного вторгнення на територію України, її ймовірність, в порівнянні з сьогоднішнім днем, суттєво зростає. Але варто зазначити, що все буде залежати від внутрішньополітичної ситуації, яку зараз спрогнозувати вкрай важко, адже ми не знаємо якою буде політика нової адміністрації президента Сполучених Штатів Америки стосовно України. Про це ми це дізнаємось згодом. Але, як відомо: «хочеш миру – готуйся до війни». І нам потрібно готуватися, адже армія для того і призначена, щоб забезпечити оборонну здатність нашої країни.

Олексій Арестович: Вірогідність нападу Росії на Україну, за моїми прогнозами, десь 0,5 відсотка. Росія втратила історичну можливість завоювати Україну в 2015 році. Зараз оборонна здатність нашої країни значно потужніша, ніж тоді, нас розгромити буде важко. І хоча Путін все проводить якісь там спецоперації чи інше – це тільки залякування та елемент інформаційної війни, яка триває. І навіть ці всі російські військові експерти, які себе позиціонують нібито опозиційними, ці ліберали люблять доносити меседжі Кремля. Це психологічний тиск на українців. Вони кажуть, що у їхніх навчаннях візьме участь півмільйонна армія, а це смішно, бо тоді виявиться, що Росія до цих навчань залучила усі російські сухопутні сили. Це все кремлівські побрехеньки, українці можуть на таке навіть не звертати уваги.

Але все ж, «хочеш миру – готуйся до війни», які є ймовірні сценарії російської інтервенції на територію України?  Чим закінчиться агресія?

Юрій Колесніков: Якщо росіяни вже заявляють, що вони готові до вторгнення, у мене питання, а ким вони будуть вторгатися? Математика війни говорить, що тільки для прориву української лінії фронту росіянам знадобиться 100-150 тисяч військових. А якщо вони прорвуться, то що далі? Найгірший сценарій полягає у тому, що в нас завалена реформа МВС і зараз на службу до поліції повернули усіх співробітників часів Януковича. Виключати, що ці «менти» стрілятимуть у спини наших військових не можна, бо ми пам’ятаємо, що коли сепаратисти захоплювали Крим та Донбас, то саме поліція переходила на бік ворога, ця, я переконаний, робитиме так само. Але навіть за цих умов, у Росії немає шансів пробити коридор з донецько-кримського напрямку.

Якщо Росія все ж зможе пробити цей коридор, то одразу почнеться партизанська війна. Також це матиме жахливі для неї наслідки, зокрема у зовнішньополітичній та економічній сферах. А російські олігархи, як і наші, єдине про що турбуються – це про збереження своїх коштів, а тому думки цих всіх російських військових експертів застрягли десь в часах Радянського Союзу. Росіянам не вистачить сил для боротьби на території України, бо наша країна – це їм не сирійські повстанці, які мають обмежені ресурси та не мають зенітно-ракетної оборони. В нас є дальні ракетні комплекси, як «Ураган», «Смерч», тактичні ракети, ракетні комплекси «С300», яких Росія не може виготовляти, а ракетних комплексів «С400» у них мало залишилось. До того ж передові частини російської армії уже отримали добрячого стусана в Україні, у них немає мотивації, щоб воювати. Росіяни самі ж звертають увагу на те, як ховають їхніх військових і як прощаються з нашими загиблими героями. Так-от, росіян ховають, як собак. В українських військових мотивація - це захист країни і помста за загиблих товаришів. У мене особисто там уже двоє друзів загинуло, таке горе трапилось у майже кожного українця: у цій війні ми втратили сусіда, друга, однокласника, родича. Не існує регіону України, куди б не приходив «вантаж 200». Росіяни, якщо розпочнуть, то цю війну програють.

Анатолій Лопата: На мою думку, якщо Росія розпочне повномасштабне вторгнення, ми зможемо відбити цю агресію. Наша перевага полягає і в тому, що світ не дозволить збройним силам Російської Федерації дійти до Києва.

Олег Жданов: Якщо вторгнення Росії справді відбудеться, то протистояти зараз ми практично не зможемо. Але є ще час, і ми можемо це попередити. Для цього потрібно проводити аналогічні навчання, залучати до них армійський резерв та накопичувати матеріально-технічні засоби, щоб організовувати ефективну оборону на випадок подібного вторгнення.

Зараз наші політики, зокрема олігарх Пінчук та «Опозиційний блок» проводять кампанію за примирення з Росією, до чого це у військовому плані може призвести, особливо в час, коли російські військові експерти заявляють, що РФ готова до вторгнення в Україну?

Юрій Колесніков: У Росії зараз є дві перспективи: перша – це залишити Україну у спокої, друга – це перетворити нашу країну в сорокамільйонну Чечню. У разі найбільш повномасштабної війни - Україна не втратить більше мільйона населення, якщо Росія використає зброю масового ураження - втрати населення в Україні становитимуть до 5 мільйонів. Це жахливі цифри, але історична практика показує, що у разі, якщо країна відмовиться воювати, тоді наші втрати будуть становити понад 10 мільйонів населення, це буде аналог геноциду 1920-1940 років. Згадаймо Фінляндію, яка воювала з Радянським Союзом, так-от тоді її демографічні втрати були значно меншими, ніж в України, яка капітулювала. Втрати при капітуляції будуть значно вищими, ніж при обороні.

В якому стані, в плані матеріального забезпечення, зараз перебуває наша армія?

Олег Жданов: На жаль, на сьогодні ми не приділяємо значної уваги Збройним силам України. В результаті неукомплектованості бойового складу, катастрофічного браку молодшого офіцерського складу в рядах армії та відсутності програм переозброєння та переоснащення наша бойова здатність зменшується. Зараз не відбувається реформ ЗСУ, за три роки ми лише розгорнули військові частини. На жаль, нічого більшого ми не досягли. Проте є й здобутки –  ми маємо справжній бойовий резерв у кількості 150 тисяч людей, які мають досвід ведення бойових дій у зоні АТО.

Анатолій Лопата: Наші Збройні сили на сьогодні покращують свою боєздатність, та їхня готовність до бою є обмеженою, попри гучні заяви з боку українського президента, уряду та деяких чиновників Міністерства оборони. Держава нічого не зробила для того, щоб підняти боєздатність такого важливо сегменту як Військо-повітряні сили України, а це основа ударної спроможності нашої держави та ЗСУ. Ми дуже мало зробили в плані підвищення боєздатності сил протиповітряної оборони, але ми можемо пишатися людьми, які пройшли випробування у зоні антитерористичної операції.

На мою думку,  українці мають право засуджувати внутрішню політику нашої держави стосовно підвищення боєздатності наших Збройних сил, з огляду на те, що в цьому плані зробилося дуже мало. Якби не допомога Україні з боку світової спільноти, я думаю, що ми зараз були б у жахливій ситуації, адже Україна на сьогоднішній день навіть не спромоглася визначитись з тим, що у нас діється на сході держави. Це боротьба з терористичними угрупуваннями чи війна з Росією, чи з українським народом. Ми і влада живемо у різних вимірах: з одного боку йде справжня війна, на якій гинуть люди, а з іншого боку – світ не знає про це, бо ми сором’язливо заявляємо про якусь антитерористичну діяльність.

Тобто пасивністю української влади у визнанні на міжнародному рівні російської агресії користується Кремль?

Анатолій Лопата: Пасивністю української влади щодо визнання російської агресії користується  Росія, адже вже зараз країна-агресор на весь світ говорить, що війни немає, це Україна воює зі своїми громадянами, які не погодились з політикою захоплення влади у Києві. Це слабке місце України, і цим Росія маніпулюватиме і надалі. Ця розбіжність у поглядах наших державників та українського народу існує, і від цього страждають Збройні сили.

На вашу думку, як у 2017 році розгортатимуться події в зоні проведення АТО?

Юрій Колесніков: На мою думку, ЗСУ проводять дуже правильну тактику щодо повернення собі окупованих територій – це повзучий наступ. Ми дуже тихо, не поспішаючи та уникаючи людських втрат, все ж зможемо повернути собі ці окуповані землі. Єдине, чого я не зрозумів, що це за історія, коли ми їдемо інспектувати їхні військові частини, а вони наші, це явно неправильно і хтось за це має відповісти. Я впевнений, що тим зрадникам, які перебувають всередині країни і ставлять свої інтереси вище державних, протягом наступних двох років варто остерігатися фізичного знищення. У тих, хто захищає цю країну може не вистачити терпіння спостерігати за такими вчинками. 

 

 Марія Бойко, «Вголос»

ІА "Вголос": НОВИНИ