Окрім українських військовослужбовців, у заході взяли участь представники ще одинадцяти країн, зокрема, Норвегії, Данії, Франції, Греції, Туреччини, ФРН та інших. Протягом тижня представники військових навчальних закладів різних країн знайомилися з особливостями підготовки офіцерських кадрів у Нідерландах. До речі, вона розміщена у старовинному замку в центрі міста Бреда на півдні Нідерландів.
В ході візиту до Нідерландів українську військову делегацію очолював начальник відділення з питань міжнародного військового співробітництва Львівського інституту Сухопутних військ капітан Ярослав Марченко, до її складу увійшло також троє курсантів.
Як розповів капітан Ярослав Марченко, підготовка офіцерських кадрів для збройних сил Нідерландів здійснюється у єдиній Королівській військовій академії, яка здійснює підготовку приблизно 800 курсантів для сухопутних військ та військово-повітряних сил. Структурно до академії входять Королівський військово-морський коледж, що дислокується у місті Хелдер і де навчаються майбутні офіцери військово-морських сил, і Королівський оборонний коледж в місті Гаазі, де проходять допідготовку старші офіцери (від категорії майор і вище).
«Для нас було цікаво довідатись, що навчання курсантів здійснюється за двома схемами. Перша – скорочена, вона розрахована на півтора-два роки. За нею готують слухачів, які вже проходили службу в збройних силах на посадах рядового та сержантського складу або мають вищу освіту. Друга схема – повна, з терміном підготовки 4 роки. Цей курс охоплює ті самі предмети навчання, що і попередній, але додається цикл академічної підготовки за освітньо-професійною програмою “бакалавр” з присвоєнням по закінченні відповідного освітньо-кваліфікаційного рівня. Водночас всі випускники, незалежно від схеми підготовки, отримують звання 2-го лейтенанта і є рівними у призначенні на первинні офіцерські посади», – розказав капітан Ярослав Марченко.
За словами офіцера, голландські курсанти мають незрівнянно більше свободи порівняно не тільки з нашими майбутніми офіцерами, а й колегами з інших країн, таких як Туреччина, Греція, Сербія чи Польща.
Досить жорсткою дисципліною вирізняються перші півроку навчання, коли з курсантами проводиться базовий курс військової підготовки. В цей час курсанти проживають на території академії у кімнатах по вісім осіб. Їм заборонені будь-які звільнення в місто, а життя підпорядковується чіткому розпорядку дня.
Але після закінчення цього своєрідного “курсу молодого бійця” вони переселяються у гуртожитки поза територією академії, де живуть по двоє в кімнаті. Для того щоб курсанти діставались з міста у навчальний заклад, міністерство оборони забезпечує їх велосипедами. Харчуються слухачі за власний кошт, але тут слід зауважити, що їхня стипендія відповідає грошовому забезпеченню військовослужбовця регулярної армії у відповідному військовому званні.
Звання присвоюють усім курсантам і міняється воно залежно від того, на якому курсі ти навчаєшся. Якщо в перший рік навчання всі рядові, то на другому курсі всім присвоюється звання молодшого сержанта, на третьому – сержанта і так далі. «А така посада, як командир групи, – тут звичайна формальність, – зазначив керівник української делегації.
«Безумовно, нам було дуже цікаво й корисно відвідати цей навчальний заклад. Дещо з побаченого у ньому, можливо, зможемо втілити і у наш навчальний процес», – зазначив начальник відділення з питань міжнародного військового співробітництва Львівського інституту Сухопутних військ.
ІА "Вголос": НОВИНИ