Представники правлячої ліберально-демократичної коаліції заявили, що встановлення пам'ятної дати присвячено молоді, яка "висловила три роки тому в цей день своє прагнення до свободи і демократії".
Мова йде про квітневі події 2009 року. Через кілька днів після парламентських виборів, перемогу на яких здобула партія комуністів, у Кишиневі почалися заворушення. Акцію протесту організувала опозиція, яка звинуватила керівництво країни у фальсифікації результатів голосування (при владі у той час перебував лідер правлячої компартії Володимир Воронін). В результаті були розгромлені будівлі парламенту і президентури (президентської адміністрації), постраждали декілька десятків осіб. За підозрою в причетності до безладів були затримані близько 200 учасників акції.
Опозиції вдалося усунути від влади комуністів в результаті нових виборів, які пройшли в липні 2009 року. Коаліція з чотирьох партій отримала більшість у парламенті і сформувала уряд.
За даними "Весті.МД", розглядаючи на сьогоднішньому засіданні питання про святкування "Дня свободи", спікер парламенту Маріан Лупу заявив, що правильніше буде заснувати пам'ятну дату 6 квітня (коли акції протесту були мирними), а не 7 квітня (коли почалися погроми ). Проте автор законопроекту, депутат Ліберальної партії Коріна Фусу наполягла на тому, щоб "Днем свободи" було оголошено 7 квітня, оскільки на цей день "випала кульмінація протесту".
"Той факт, що мирні акції переросли в насильницькі, викликає жаль. Але тепер у нас є демократичний парламент саме завдяки цим молодим людям (які брали участь у мирній акції)", - зазначила депутат.
Як передає агентство "Infotag", проти ухвалення постанови виступили соціалісти. Глава групи Ігор Додон заявив: "До тих пір, поки не будуть названі погромники і провокатори, які підпалили державні установи, ми не можемо відзначати цей день, як свято".
Фракція опозиційної партії комуністів у засіданнях молдавського парламенту участі не приймає.
Джерело: Lenta.ru
ІА "Вголос": НОВИНИ