ЛЬВІВ, 18 ЛЮТОГО, PRESSTIME.COM.UA. – Депутат Львівської облради від БЮТ Остап Козак закликає міського голову Львова Андрія Садового і депутатів міськради не піднімати питання створення Польського дому у Львові взамін на Український будинок у Перемишлі.

Про це він заявив у коментарі Presstime.

Депутат розповів, що ця тема піднімалася під час нещодавньої зустрічі президента Перемишля Роберта Хоми та міського голови Львова Андрія Садового. Інформація про це з’явилась на офіційному сайті Перемишля (przemysl.p).

«Знову піднімається тема обміну будинків – Український будинок в Перемишлі та Польський дім у Львові. Ця тема є абсолютно шкідливою, тому що давно вже визнано і тою самою українською діаспорою в Польщі, що польська влада зобов’язана без жодних умов передати цей будинок, це її конституційний обов’язок. У жодній мірі не можна пов’язувати це питання із Польським домом у Львові», - наголосив Остап Козак.

За словами депутата, колись це питання на жаль підтримувалось Львівською ОДА, однак останнім часом все-таки визнали це питання шкідливим.

«Тому чергове підняття цієї теми, вже на зустрічі із міським головою, який ще й замовчав цю тему, дуже шкідливо», - наголосив він.

Остап Козак зазначив, що прес-служба міської ради в інформації про зустріч мерів Львова та Перемишля тільки дала, що Перемишль підтримує, щоб Євро-2012 пройшло у Львові, а іншої інформації про цю зустріч немає.

«Тому я побоююсь, щоб це питання не пішло далі. Бо це абсолютно хибний шлях, який пропонується міським головою Перемишля і на нього приставати в жодному випадку не можна. Це повинні знати і депутати Львівської міської ради і сам міський голова», - підкреслив депутат.

Остап Козак має намір звернутися до міського голови Львова Андрія Садового, щоб він озвучив позицію з цього питання.

За офіційними даними, Український «Народний дім» у Перемишлі побудований у 1904 р. акціонерним товариством «Народний дім» у Перемишлі. Від початку служить українській громадській діяльності у Перемишлі. Після переселення у 1947 р. по 1956 р. українською громадою не вживаний. З 1956 р. майже половину приміщень, включно з театральним залом, орендує Об’єднання українців у Польщі.

Рішенням президіуму Воєводської народної ради у Ряшеві від 15 березня 1958 р. будинок перейнято на власність держави. Внаслідок рішень державних органів 29 січня 2004 р. став комунальною власністю міста Перемишль.

З 1956 р. українська громада веде заходи про придбання статусу власника для Об’єднання українців у Польщі. З 1990 р. ці заходи посилено, проводячи, з громадським заангажуванням, великий ремонт приміщень. У 1996 р. вартість ремонту оцінено на 150.000,00 зл.

Від 1993 р. Об’єднання українців у Польщі перестало вносити оплату за оренду, звертаючися до адміністратора – комунального підприємства міста Перемишля – про визнання коштів ремонту за рахунок орендної оплати.

Місто й адміністратор на це не погодилися. Справа опинилася в суді, де у двох присудах засуджено Об’єднанню заплатити борг, хоча в суді експертом підтверджено рівень коштів, внесених у ремонт.

У 2004 р. заборгованість виборював судовий екзекутор, який забезпечив рухоме майно ОУП та будинок культурно-видавничого осередку у Варшаві, де знаходиться також Головна управа ОУП.

Від 2004 р., у міру можливостей, ОУП сплачує заборгованість, яка виникає з судових вироків; сплачує також кошти оренди приміщень. У 2008 р. залишилося ще до сплачення загалом 35.000 злотих (сума, розкладена на чотири разові квоти).

ІА "Вголос": НОВИНИ