Як пояснив голова комісії Остап Козак, у Львівській області сьогодні є близько 20 пам’ятників, меморіалів польським солдатам, встановлених представниками польських структур, без відповідних погоджень, дозволів тощо.

«Приїжджають представники Львівського генконсульства до сіл і, не повідомляючи нікого, самі встановлюють пам’ятники. Без відповідних документів, дозволів, рішень. Ми не говоримо про те, що вшановувати не можна. Вшановувати можна, але, коли ставиться меморіал, то потрібно це робити дотримуючись законодавства», - зазначив Остап Козак.

Він повідомив, що часто головам сільських рад та іншим представникам місцевої влади невідомо про те, що на їх території встановлений той чи інший меморіал польським солдатам.

Своєю чергою член комісії, депутат ЛОР Олег Панькевич відзначив необхідність звернутися до голів місцевого самоврядування, надати їм відповідні інструкції, де повідомити про неприпустимість порушення законодавства у цій сфері.

«Більшість об’єктів встановлюється взагалі без будь яких погоджень, рішень чи документів. Потрібно також звернутися з вимогою надати відповідь, чи приймалися відповідні рішення щодо встановлення пам’ятників. Якщо вони були, то потрібно отримати їх копію», - повідомив Олег Панькевич.

Депутат ЛОР від «Свободи» зауважив, що пізніше такі пам’ятники, встановленні польською стороною, використовуються для дискримінації українського національно-визвольного руху.

«Дозволи видаються органами місцевого самоврядування, однак за погодженням обласної комісії, якщо це стосується поховань наших громадян. Що ж стосується громадян іноземних держав, потрібне погодження обласної комісії та особисто голови державної міжвідомчої комісії, ким є Іван Васюник.. Очевидно, що в даному випадку цього пункту, по даних об’єктах не було виконано і це є явне порушення українського законодавства», - пояснив положення законодавства секретар обласної міжвідомчої комісії з увіковічення пам'яті жертв воєн і політичних репресій при Львівській ОДА Григорій Гембарський.

Відповідно члени тимчасової контрольної комісії вирішили звернутися до прокуратури Львівської області з проханням вивчаити законність встановлення таких пам’ятників польським солдатам, а також звернутися до СБУ з проханням вивчити та поінформувати про діяльність іноземних установ на території області.

Список деяких об’єктів, які досліджувалися тимчасовою контрольною комісією Львівської обласної ради:

Личаківський цвинтар, Львів - незаконно встановлений "меч-щербець".
Янівський цвинтар, Львів - незаконна, самовільна реконструкція меморіалу польським солдатам 1920 р.
Львів-Збоїща - незаконно встановлений меморіал пол. солдатам 1939 р.
Львів-Голоско - незаконно встановлений меморіал пол. солдатам 1939 р.
СЗШ № 6, м. Львів - відновлення панно із антидержавним змістом.
с. Ясниська Яворівський р-н - незаконно встановлений меморіал пол. солдатам 1939 р.
Три Копці Яворівський р-н - незаконно встановлений меморіал польським солдатам 1939 р.
с. Задвір"я Буський р-н - незаконна, самовільна реконструкція меморіалу польським солдатам 1920 р.
с. Малехів - незаконно встановлений меморіал польським солдатам 1939 р.
м. Броди - незаконно відновлений меморіал польським солдатам 1939 р.
с. Гута Пеняцька Бродівський р-н - незаконно встановлений меморіал
м. Золочів - незаконно реконструкція меморіалу польським солдатам 19
м. Великі Мости, Сокальський р-н V с. Низи, Сокальський р-н.
 

ІА "Вголос": НОВИНИ