Інцидент трапився ще у неділю близько 14:00, повідомляє туристка з Кракова виданню Polsat News.

Як зазначається у повідомленні, вони (туристи – ред.) думали, що чоловік хоче запропонувати їм екскурсію, однак той, довідавшись, звідки туристи приїхали, почав викрикувати образливі антипольські гасла англійською, зокрема «f... you polish people, f... your president...» та «good polish is dead polish».

При цьому звертався до інших людей і пояснював їм щось на івриті, вказуючи на поляків.

«Копаючи пісок, ударив нас камінням. На пляжі не було людно, проте були кілька десятків осіб. Ніхто не відреагував», – пише виданню туристка.

За її словами, у готель вдалося потрапити лише після того, як чоловік пішов. Поляки не викликали поліції, а представники туристичних агенцій переконують, що польських туристів в Ізраїлі приймають привітно.

На думку польських ЗМІ, інцидент є наслідком загострення стосунків між Польщею та Ізраїлем, що відбулося після схвалення Сенатом поправок до закону про Інститут національної пам'яті.

Як писав «Вголос»,  26 січня Сейм Польщі ухвалив закон про зміни до закону про Інститут національної пам’яті. Законопроект складається з двох частин.

Відповідно до першої, до відповідальності притягуватимуть усіх, хто заперечує, підтримує або пропагує злочинні, на думку поляків, дії ОУН та УПА. Закон стосується визначення «злочинів» українських націоналістів та українських організацій, які «співпрацювали з Третім рейхом».

У другій групі змін йдеться про кримінальну відповідальність осіб, які очорнюють роль Польщі в Другій світовій війні, скажімо, пишуть про «польські табори смерті». 

Тривалий час поляки боролися проти використання фраз на кшталт «польські табори смерті», які означають, що Польща, хоча б частково, відповідає за табори, де мільйони людей, здебільшого євреїв, були вбиті нацистською Німеччиною. Табори були побудовані та експлуатувалися нацистами після вторгнення до Польщі у 1939 році.

Незгідний із цим законом Ізраїль спершу відправив посла до прем'єра Польщі із вимогою змінити закон. Пізніше з'явилася інформація про відкликання ізраїльського дипломата з РП і перенесення візиту глави Бюро національної безпеки ПольщіТакож стало відомо, що ізраїльські парламентарі пропонують законопроект, за яким польський закон про Інститут національної пам’яті, що забороняє говорити про причетність поляків до злочинів Третього рейху, прирівнюється до заперечення Голокосту. За останнє Ізраїль уже карає позбавленням волі на 5 років. 

Відреагували на цей закон у ОБСЄ, заявивши, що закон має бути відхилений як «непропорційне обмеження свободи вираження поглядів». Була реакція і з боку США - закликали президента Польщі Анджея Дуду скасувати поправки до закону про Інститут національної пам'яті.

Не підтримали цього закону і польські журналісти, діячі політичної, наукової та культурної сфери - видатні діячі культури опублікували лист із засудженням «антибандерівської» поправки до закону про Інститут національної пам'яті.

Попри все Сенат Польщі 1 лютого близько третьої ночі (за київським часом) прийняв без поправок закон про Інститут національної пам'яті.  

Реакція України на цей закон була млявою. МЗС України тільки заявило, що «глибоко стурбоване» фактом ухвалення Сеймом Польщі цього закону і попросило не зображати українців винятково як «злочинних націоналістів» та «колаборантів третього рейху».

При цьому у Кремлі заявили, що візьмуть до уваги польський «антибандерівський» закон. Згодом з'явилася інформація, що Комітет Верховної ради України в закордонних справах розгляне ситуацію щодо польського законопроекту про Інститут національної пам'яті.

2 лютого віце-прем'єр міністр України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе заявила, що дзеркальна відповідь на польський закон про покарання за «заперечення злочинів ОУН та УПА» була б «примітивною, негідною та контрпродуктивною».

3 лютого нардепи-націоналісти підготували проект звернення Верховної Ради України до польської влади у зв'язку з ухваленням антиукраїнського закону, який подадуть на реєстрацію до Парламенту уже 5 лютого вранці.


 

ІА "Вголос": НОВИНИ