КИТ Group поради як захистити себе від фальшивок.

В Україні працюють сотні тіньових обмінників, частина з яких займається розповсюдженням фальшивих грошей, а інші просто працюють нелегально.

Водночас існують приблизно чотири тисячі повністю легальних пунктів обміну. Саме про те, як не отримати фальшивку і правильно обрати пункт обміну читайте в нашому матеріалі.

Обмінники-нелегали: як працюють сірі та чорні пункти обміну

За відгуками фінансистів компанії КИТ Group, яка входить до найбільших операторів ринку обміну валют, проблема має глобальний та непересічний характер.

Як зазначають спеціалісти, повністю оцінити масштаби явища можна за регулярними повідомленнями про закриття нелегальних пунктів обміну. 

Мова йде не тільки про фейкові обмінники, де видають фальшиві купюри, а також про ті, які не отримують ліцензії Національного Банку України (НБУ), щоб не дотримуватись законних обмежень та не виконувати вимоги регулятора.

У КИТ Group розповідають, що буває й так, коли деякі послуги з валютами надають своїм клієнтам «поза касою» навіть банки. Зрозуміло, що випадковій людині таких послуг просто не запропонують, але задовольнити окремий запит у сервісі для VIP-клієнта – це,  так би мовити, обов’язок банку.

Відгуки експертів вказують на те, що в сірих обмінниках завжди більш вигідний курс, тому що вони:

  • не сплачують податків;
  • не дають чеків;
  • не дотримуються законодавчих і регуляторних вимог НБУ. 

Звичайно, це створює для них конкурентну перевагу. Зрозуміти, який саме перед вами обмінник: сірий чи чорний, що поширює фальшивки, доволі складно. І як зробити так, щоб вигідний курс обміну не став причиною отримання замість валюти якісно зробленого сувеніра? Спробуємо розібратися з цим питанням.

Співробітниця одного з державних банків вважає, що купувати долари чи євро в сірих обмінниках – це так само як обмінювати гроші у міняйл на ринках. Завжди є ризик обману, а довести щось потім практично нереально.

Вона багато років працювала касиром і переконана, що лише завдяки сучасним пристроям для перевірки валют, встановленим в касах банків та легальних обмінників, отримати фальшиву купюру просто неможливо. Нелегальні обмінні пункти зазвичай не користуються сучасною технікою, тому там натрапити на підробку цілком реально.

Нещодавно був випадок саме стосовно цієї теми. Українця засудили за реалізацію 70 тисяч фальшивих доларів через інтернет. Потім його жертви купували ніби валюту за дуже вигідним курсом через нелегальні обмінники в Голосіївському та Шевченківському районах Києва.

Аналізуючи відгуки спеціалістів, підсумуємо, що користуватися нелегальними обмінними пунктами небезпечно з наступних причин:

  • можна натрапити на шахраїв та отримати фальшиві гроші;
  • неможливо відстояти свої права у разі їх порушення;
  • не вийде звернутися зі скаргою чи за допомогою до НБУ;
  • не зможете довести, що придбали цю валюту, бо не отримаєте чек після купівлі.

А ще ви просто підтримаєте тих, хто не платить податків, а тому не бере участі у фінансуванні ЗСУ!

Легальні обмінні пункти зобов’язані:

  • бути безпечними;
  • перевіряти валюту;
  • вести постійний відеонагляд. 

Представники «КИТ Груп» наголошують на тому, що валютні операції у нелегальних обмінниках підвищують ймовірність стати жертвою шахраїв. Це дуже складно потім довести представникам поліції. Варто також пам’ятати, що звертаючись до послуг чорного та сірого валютного ринку, людина й сама порушує закон. 

До початку воєнних дій НБУ здійснював перевірку більш ніж тисячі пунктів обміну за рік. При цьому завжди виявляли десятки нелегальних обмінників. Однак, попри все, незаконні обмінні пункти працюють і далі. 

У 2023 році спеціалісти БЕБ задокументували факт продажу 1,5 тисячі фальшивих американських доларів (банкноти старого зразка, номіналом 100 доларів кожна) в одному з пунктів обміну валют столиці.

Згодом Київська міська прокуратура повідомила, що під час проведення обшуків виявлено ще один обмінний пункт. В ньому зловмисники так само реалізували фальшиві гроші. Було вилучено готівку у вітчизняній та іноземній валюті, а також техніку загалом на суму понад два мільйони гривень. Працівниками БЕБ Києва проводилися заходи з встановлення усіх осіб, причетних до здійснення незаконної діяльності.

Як вибрати обмінник: правила від експертів

Найпростіший спосіб не натрапити на сірий чи чорний обмінник – це перевірити, чи є він у реєстрі легальних пунктів обміну валют НБУ. Там всі легальні пункти перелічені з їх фактичною адресою та назвою компанії. 

Далі зверніть увагу, чи нададуть вам чек після здійснення операції. Обов’язково переконайтеся, що в наявності є всі встановлені законом документи: 

  • копія ліцензії НБУ на обмін валют (має бути на видному місці);
  • роздрукований документ про встановлені курси валют на поточний момент з печаткою фінансової компанії та підписом її відповідальної особи (повинен бути на касі або в зоні обслуговування клієнтів).

Легальні обмінники – це безпека під час здійснення обміну валют та гарантія захисту ваших прав. 

Відгуки КИТ Group зазначають,  що обираючи послуги легального бізнесу, який сплачує податки в бюджет, ви також робите внесок у підтримку держави та фінансування нашої перемоги. Це важливий для суспільства крок до зменшення тіньової економіки.

Відгуки фінансистів свідчать, що станом на червень 2024 року в Україні працювало 3907 обмінників (мова йде лише про легальні пункти обміну). При цьому їх кількість коливалася протягом року від близько 3700 до 3900 пунктів. 

Пам’ятайте! Просто перевірити наявність ліцензії у компанії, послугами якої плануєте скористатись, недостатньо (шахраї можуть використовувати назву та ліцензію іншої компанії). Завжди треба зіставляти відповідність зазначеної в реєстрі адреси і тієї, де розташований обмінник.

ІА "Вголос": НОВИНИ